Bakan Şahin: Türk milletinin varlığının en büyük teminatı Mehmetçiktir

06 Ocak 2013 Pazar 17:51

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, vatan müdafaasının zorluklarını Sarıkamış yürüyüşünde çok açık bir şekilde gördüklerini ve yaşadıklarını, Türk milletinin bu ve benzeri tarihte sürekli sınavının olduğunu söyledi. Bakan...

Bakan Şahin: Türk milletinin varlığının en büyük teminatı Mehmetçiktir

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, vatan müdafaasının zorluklarını Sarıkamış yürüyüşünde çok açık bir şekilde gördüklerini ve yaşadıklarını, Türk milletinin bu ve benzeri tarihte sürekli sınavının olduğunu söyledi. Bakan Şahin, ''Bu millet gök kubbe var oldukça bu millet var olacaktır. Bunun en büyük teminatı Türk askeridir, Mehmetçiktir.'' dedi.

    Bu yıl Sarıkamış Harekâtı'nın 98. yıl etkinlikleri çerçevesinde Sarıkamış Allahuekber Dağları'nda donarak şehit olan Mehmetçiği anmak için düzenlenen, ‘Türkiye Şehitleriyle Yürüyor’ anma yürüyüşüne katılan İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç tören alanında vatandaşlara seslendi.

    İçişleri Bakanı Şahin, konuşmasında, düşmandan daha öte ve öncelikle doğa şartlarıyla karşılaşarak, adeta 2 cephelik bir savaş verildiğini hatırlatarak, "Adeta o milletin kahraman ordusunun ateşle imtihanı olmuştur. Ateşle imtihanı zaferle sonuçlanmıştır. Yenilgisi düşmana olmamıştır. Yenilgisi kaderin farklı bir gerçeği ile şekillenmiştir. Ateşle imtihanı, kar taneleri, buzla olmuştur." dedi.

    Bakan Şahin, "Bugün burada 10 binler yürüdü. Türk milletinin onurlu, gururlu birer ferdi, şerefle bu dünyaya geldik, şerefli birey olarak terk edeceğiz. Gök kubbe var oldukça bu millet var olacaktır. Bu varlığın en büyük teminatı Türk askeridir, Mehmetçiktir." diye konuştu.

    Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç ise bugün çok anlamlı bir güne tanıklık ettiklerini belirterek, "Şühedanın ayak izini takip ettik. Kahraman ecdadımızın yerine, onlara vekâleten 10 bin gencimizle şahadetlerini getirdik. Tekbirler getirerek, Allahuekber Dağları'nı aştık. Kat kat giyindik, ama onların çektiği çileleri çekmedik. Bugün öğrencilerimizle, polisimizle, askerimizle hep birlikte bu dağları adımladık. Bu gençleri doğuran analardan, vesile olan babalardan Allah bin kez razı olsun. Yürüyüşte bize eşlik eden herkese çok teşekkür ediyorum. Şehitlerimiz için herkesten birer Fatiha okumaların istirham ediyorum." şeklinde konuştu.

    Öte yandan tören, Türk Kızılayı tarafından kurulan çadırlarda yemek ve Çaykur’un çay ikramı ile sona erdi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x