Baklava Alayı’na vatandaşlardan yoğun ilgi

05 Temmuz 2015 Pazar 00:25

Osmanlı İmparatorluğu'nun önemli kültürel unsurlarından 'Baklava Alayı', Ramazan etkinlikleri kapsamında Sultanahmet’te canlandırıldı. Vatandaşların ilgi gösterdiği tarihi etkinlikte 15 bin adet baklava dağıtıldı. 500 yıllık Ramazan...

Baklava Alayı'na vatandaşlardan yoğun ilgi

Osmanlı İmparatorluğu'nun önemli kültürel unsurlarından 'Baklava Alayı', Ramazan etkinlikleri kapsamında Sultanahmet’te canlandırıldı. Vatandaşların ilgi gösterdiği tarihi etkinlikte 15 bin adet baklava dağıtıldı.

500 yıllık Ramazan geleneği Baklava Alayı, Sultanahmet’te yeniden hayat buldu. Dönemin kıyafetlerini giymiş 100 yeniçeri askeri, Baklava Alayı’nı canlandırdı. Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği etkinlikte 15 bin adet baklava dağıtıldı. Yeniçerilerin taşıdığı baklava sinileri Topkapı Sarayı’nın dış kapısı Bab-ı Hümayun’dan taşınarak Sultanahmet Meydanı’na götürüldü.

Baklava Alayı’nın kültür ve medeniyetimizden izler taşıdığına dikkat çeken Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, ''Saray tarafından yapılan baklavaların bir törenle yeniçeriye sunulma ritüelidir. Bu törenin bütün detayları aynı zamanda bir kültürü, medeniyeti ifade eder. Amacımız da 150-200 yıldır yapılmayan bu baklava törenlerine tam da Ramazan’ın 15. gününde yerinde yapılmış bir çalışma’’ ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x