Baklava için bayram mesaisi başladı, dünyanın her yerinden talep var

12 Temmuz 2015 Pazar 11:46

Ramazan Bayramı'na sayılı günler kala Gaziantep'in dünyaya nam salmış ve 'milli tatlı' ünvanını alan lezzeti baklava için çalışmalar hız kazandı. Günlük üretim kapasitelerinin artırıldığı baklava imalathanelerinde, dünyanın...

Baklava için bayram mesaisi başladı, dünyanın her yerinden talep var

Ramazan Bayramı'na sayılı günler kala Gaziantep'in dünyaya nam salmış ve 'milli tatlı' ünvanını alan lezzeti baklava için çalışmalar hız kazandı. Günlük üretim kapasitelerinin artırıldığı baklava imalathanelerinde, dünyanın dört bir yanına meşhur tatlıyı yetiştirmek için fazla mesai yapılıyor.

Baklavayı, tatlıların padişahı ve padişahların tatlısı olarak nitelendiren Fıstıkzade Baklava Genel Koordinatörü Vedat Diri, "Baklava, Gaziantep'in medar-ı iftiharıdır. Çok yoğun çalışıyoruz. Günde 3 vardiya. Bayram sabahına kadar çalışıyoruz. Elimizden geldiğince, Gaziantep'teki, civar illerindeki, Türkiye'deki ve dünyadaki baklava taleplerini karşılamaya çalışıyoruz. Kendi adımıza bu işin hijyeninin çok önemli olduğunu, Türkiye'nin ve Gaziantep'in dünya üstünde yeri olduğunu bildiğimiz için gıda mühendislerimiz ve baş ustalarımızla beraber kılı kırk yararak çalışıyoruz." dedi.

Günlük 750 kilogram-1 ton arası hacimde çalışırken, bayram haftası bu rakamın 4-5 katına çıktığını vurgulayan Diri, şunları kaydetti: "Arefe günü planladığımız sevkiyat rakamı yaklaşık 7 ila 10 ton arası baklava tüm Türkiye ve dünyaya ulaştırmaya çalışacağız. Amerika'dan Brezilya'ya, Dubai'den kuzey kutbuna kadar talep olan heryere baklava gönderebiliyoruz. Bu konuda ulaşım artık kolaylaştı. Uçaklarla da çok yakın sevkiyat yapılıyor. Kargo unsurları değerlendiriliyor. Daha kısa sürede çözüm alınabiliyor. Bu kapsamda dünyanın heryerine bir günde, maksimum 1,5 günde baklava gönderebiliyoruz."

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x