Baro Başkanı Şarlan: Mahkeme karar verdiyse herkes uyacak

27 Nisan 2015 Pazartesi 15:15

Çanakkale Barosu Başkanı Bülent Şarlan, mahkeme kararına herkesin uyması gerektiğini belirterek, Türkiye'nin yargısının çok vahim noktada olduğunu söyledi. İstanbul 32. asliye ceza mahkemesi'nin verdiği tahliye kararının engellenmesine...

Baro Başkanı Şarlan: Mahkeme karar verdiyse herkes uyacak

Çanakkale Barosu Başkanı Bülent Şarlan, mahkeme kararına herkesin uyması gerektiğini belirterek, Türkiye'nin yargısının çok vahim noktada olduğunu söyledi.

İstanbul 32. asliye ceza mahkemesi'nin verdiği tahliye kararının engellenmesine tepkiler devam ediyor. Kararın uygulanmamasına, "Hangi birinin hukuksuzluğunu anlatacağız?" diyen Şarlan, Türkiye'de adaletin kalmadığını söyledi. Kararın uygulanmamasını ve Türkiye'deki adalet sistemini şöyle eleştirdi: "Adalete güven kalmadı. Adalete güvenin yüzde 15'lerin altına indiği bir yerde yetkili mahkeme mi görevli mahkeme mi, bunları konuşsak ne olur konuşmasak ne olur? Artık bu noktaya gelmiş. Artık mahkemenin verdiği karar tanınmıyor. Yok efendim Asliye Ceza Mahkemesi vermezmiş, sulh ceza hakimliği verirmiş. Ülkede zaten yargıyı bu hale getirdiler. Yok hakimlik, yok mahkeme; bölelim, parçalayalım, senin adamın, benim adamım derken adalete güven bitti. Bu noktadan sonra mahkeme doğru mu karar vermiş, mahkeme kararını uygulayalım mı uygulamayalım mı, uygulansa mı doğru, uygulanmasa mı doğruluğunu konuşsak ne olur? Tekilleri bırakalım artık, sistem çoğul anlamda sıkıntıda. Yerelde de sonuçta bir mahkeme karar vermiş, bu mahkeme kararına da uyulması lazım. Uyulmuyorsa orada hukuka aykırı bir eylem var ve bu devam ediyor demektir. Ya mahkeme böyle bir karar vermeyecek, karar verdiyse de herkes uyacak. Uyulmadı mı yarın da başka bir mahkemenin kararında, 'Ben umuyorum' der başkası. Ne yapacaksın? Türkiye'de yargı bu noktaya geldi. Yargı bağımsızlığı diye bir şey kalmadı. Tarafsız ve bağımsız yargıya ihtiyaç var ülkemizde. Ciddi manada bir yargı reformu ile yargıya güvenin artırılması lazım. Çok vahim noktadayız."

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x