Başbakan'a 'Başkan Uçağı' geliyor

08 Şubat 2013 Cuma 11:57

Başbakan Erdoğan için ısmarlanan Airbus A330 VIP Presidental gelecek ay teslim ediliyor..

Başbakan'a 'Başkan Uçağı' geliyor

 Türkiye’ye başkanlık sistemi gelmeden ‘Başkan uçağı’ geliyor. Başbakan’a yeni alınan, ABD Başkanlarının tercih ettiği uçağa Fatih Sultan Mehmet’e saygı için “Fatih” ismi verilecek. 2 motorlu A330 uçağı yakıt ikmali yapmadan 11 bin kilometre havada kalabiliyor. Diğer bir deyişle; Türkiye’den Amerika’ya yakıt ikmali için durmadan uçabiliyor.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için ısmarlanan ve “Devlet başkanlarının tercih ettiği uçak” diye bilinen Airbus A330 Presidential gelecek ay teslim ediliyor.BAŞKANLARIN KULLANDIĞI UÇAK

Özellikle ABD başkanlarının tercih ettiği Air Force One, aslında mavi-beyaz renkli Boeing 747 modelidir. Air Force One, ABD Başkanı’nın içinde bulunduğu, hava kuvvetlerine ait hava aracının kodudur. Air Force One’ın kuyruk numarası 28000 ve 29000 olan iki jet uçaktan başkanın bindiğine verilen isimdir. ABD’de, devlet başkanı, tüm silahlı kuvvetlerin başkomutanıdır. Bu sebepten başkanın adımını attığı her askeri araç call sign (çağrı işareti) değiştirir ve bağlı olduğu kuvvetin isminin ardına one eklenerek başkomutanın araçta olduğu vurgulanır.

2.5 YIL ÖNCE SİPARİŞ EDİLMİŞTİ
Başbakanlık için ANA uçağı yetersiz bulunduğundan 2.5 yıl önce bu jet sipariş edilmişti. Başbakan’ın kullanımına tahsis edilecek uçağın bakım ve işletme hizmetlerini Türk Hava Yolları verecek.

Uçağın iç düzeni Başbakan Erdoğan’ın önerisi ve istekleri doğrultusunda özel olarak dizayn edildi. Uçakta geniş bir oturma bölümünün yanı sıra Başbakan için çalışma ve yatak odası da bulunuyor.

FÜZESAVAR SİSTEMİ VAR
295 koltuklu Airbus A330′ların ‘VIP Presidential’ tipleri en çok 50 koltuklu olarak yapılıyor. Başbakan Erdoğan bazı gezilere birlikte çıktığı heyetleri ve gazetecileri düşünerek uçağın 90 kişilik olmasını istedi. Kablosuz internet ağının bulunduğu uçağa olası saldırılara karşı füzesavar monte edildi.

400 MİLYON DOLARI BULACAK
Liste satış fiyatı 200 milyon dolar olan bu uçağın maliyetinin, VIP tasarımı ve Başbakan’ın istediği özel dekorasyonlar ile 400 milyon dolara kadar çıkacağı tahmin ediliyor.Yorum Gönder

@name x