BİLGE KAĞAN ANITI'NDA ÇİN HAKKINDA TÜRK'E UYARILAR!

28 Kasım 2020 Cumartesi 13:56

Orhun Abideleri'nin, Bilge Kağan Anıtı'nda Türk Milleti, Çin'e karşı dikkatli davranmaları konusunda uyarılmış. İşte anıtta Türk Milletini uyaran cümleler:

BİLGE KAĞAN ANITI'NDA ÇİN HAKKINDA TÜRK'E UYARILAR!
 
Orhun Abideleri'nin, Bilge Kağan Anıtı'nda Türk Milleti, Çin'e karşı dikkatli davranmaları konusunda uyarılmış.
İşte anıtta Türk Milletini uyaran cümleler:

“Beyleri, milleti ahenksiz olduğu için, aldatıcı olduğu için, Çin milleti hilekâr ve sahtekâr olduğu için, küçük kardeş ve büyük kardeşi birbirine düşürdüğü için, bey ve milleti karşılıklı çekiştirttiği için, Türk milleti il yaptığı ilini elden çıkarmış, kağan yaptığı kağanını kaybedivermiş. Çin milletine beylik erkek evlâdını kul kıldı, hanımlık kız evlâdını cariye kıldı. Türk beyler Türk adını bıraktı. Çinli beyler Çin adını tutarak, Çin kağanına itaat etmiş. Elli yıl işi gücü vermiş. Doğuda gün doğusunda Bökli kağana kadar ordu sevk edi vermiş. Batıda Demir Kapıya ordu sevk edivermiş. Çin kağanına ilini, töresini alı vermiş. Türk halk kitlesi şöyle demiş: İlli millet idim, ilim şimdi hani, kime ili kazanıyorum der imiş. Kağanlı millet idim, kağanım hani, ne kağana işi, gücü veriyorum der imiş. Öyle diyip Çin kağanına düşman olmuş. Düşman olup, kendisini tanzim ve tertip edemediğinden, yine tâbi olmuş. Bunca işi, gücü vermediğini düşünmeden, Türk milletini öldüreyim, kökünü kurutayım der imiş.”
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 2

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Turkoglu 5 ay önce yorumlandı

Suleyman sah kurt arap TUrk u sevmez hele araplar. Bunu iyi bil.

42 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Süleyman Şah 6 ay önce yorumlandı

çok doğru,türk'ün türk'ten ve islam kardeşliği altında kendisini seven sayan kürt,laz,çerkeş,arap...vb'den başka dost yoktur,gerçek islam kardeşliği de ancak türklerin idaresi altındaki bir devlette yaşanabileceğine inanıyorum çünkü daha önce türklerin kurduğu osmanlı ve selçuklu devletlerinde bunu ispat etmiştir...saygılar

0 Kişi beğendi.