Bölgedeki çatışmalar kan bağışını olumsuz etkiledi

04 Ağustos 2015 Salı 17:38

Kızılay’ın başlattığı kan bağış kampanyasının, bölgede yaşanan çatışmalar nedeniyle olumsuz etkilendiği belirtildi.Muş Valiliği önünde kan bağış otobüsü ile faaliyetlerini devam ettiren Kızılay ekiplerinin, olaylardan dolayı...

Bölgedeki çatışmalar kan bağışını olumsuz etkiledi

Kızılay’ın başlattığı kan bağış kampanyasının, bölgede yaşanan çatışmalar nedeniyle olumsuz etkilendiği belirtildi.

Muş Valiliği önünde kan bağış otobüsü ile faaliyetlerini devam ettiren Kızılay ekiplerinin, olaylardan dolayı ilçe, belde ve köylere gidemediği öğrenildi. Bölgede yaşanan çatışmalardan dolayı kan bağışında büyük bir düşüş yaşandığını ifade eden Muş Kızılay Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. Kenan Şeker, “Türkiye geneli Kızılay Kan Bağış Merkezleri günde ortalama olarak 6 bin üzerinde kan topluyordu. Bu sayı Ramazan ayı öncesinde de devam etti. Ramazan ayı ile birlikte günde bin civarına kadar düştü ve Türkiye genelinde kan depolarımızda kan sayısının azalmasına neden oldu.” dedi.

“HEM SICAKLIK HEM DE BÖLGEDEKİ OLAYLAR KAN BAĞIŞINI ETKİLEDİ”

Hava sıcaklığı ve çatışmalardan dolayı kan bağış hedefine ulaşamadıklarını kaydeden Dr. Şeker, askeri birliklerle planlama yaptıklarını ve kan bağışı oranını yükseltmeyi hedeflediklerini kaydetti. Şeker, şunları söyledi: “Biz Muş’ta Ramazan ayından sonra Askeri ekiplerimizi planlamıştık. Bölgedeki askeri hareketlilik askeri ekiplerimizin azalmasına neden oldu. Aynı zamanda ilçelerimizde ekipler yapmayı planlanıyorduk. Yaşanan bu sıkıntılardan dolayı ilçedeki ekiplerimizi iptal etmek zorunda kaldık. Şu anda Muş merkezde kan alıyoruz. Bu olaylardan dolayı bazı kan talebini karşılamakta zorlanıyoruz.”

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x