BU TABURE KAFALILIK YOBAZLIKTIR

26 Aralık 2019 Perşembe 10:07

Yaşlı bir amca ile abdestimizi aldık. Benden önce merdivenleri çıkarak cami girişine doğru yöneldi. Az sonra ben de çıktım. Tam camiye yöneldim, baktım amca geri dönüyor.

BU TABURE KAFALILIK YOBAZLIKTIR
Yaşlı bir amca ile abdestimizi aldık. Benden önce merdivenleri çıkarak cami girişine doğru yöneldi. Az sonra ben de çıktım. Tam camiye yöneldim, baktım amca geri dönüyor. Yabancı bir semtte olduğum için caminin girişinin farklı bir yerden olabileceğinin de hesabını yaparak; "Hayırdır amca niçin geri döndünüz" diyerek gayri ihtiyarı sordum. "Daha önce burada oturarak namaz kılıyordum. Sabit oturaklar vardı, kaldırılmış. Ben de eve gidiyorum" dedi. Doğal olarak çok üzüldüm, öfkelendim.

Örke ile kendimi imamın odasında buldum. Ezan okumak üzereydi ki yakaladım "Hocam sizler gibi bir çok din adamının da dahil olduğu bir çok insan 28 şubat sürecine atıf yaparak sürekli dini kısıtlamalar, baskılardan bahisle, toplumu tahrik ederek, bundan nemalanan bir partiyi güçlü bir şekilde iktidara taşıdınız. Oysa ki o baskılar veya takipler sadece siyasal İslamcılara karşıydı, kesinlikle caminin içindeki insanlara karşı değildi. Bugünkü iktidar ne yapmış durumda. 28 Şubatçılar bile bu kadar insafsız değildiler. Az önce örneğine şahid olduğum üzere; abdest alıp, camiye girmiş o insan; hükumetin bilgisi, Diyanet İşlerinin talimattı ile alınan son ucube karar ile resmen camiden kovulmuş oldu. Şimdi bu hal, o amca için zül değil de nedir. Bunun başörtülüler kamusal alana giremez mantığı ile camide tabure dışında, sabit oturakta namaz kılınamaz mantığı arkasında ne gibi fark var" deyince imam "Bizi çok kötü yerden vurdun kardeşim" diyerek tebessüm etti.

Bu sıkıntının sorumlusu elbette imam değil di. "Bize talimat geldi, sabit oturakları kaldırdık" dedi. Kendisine son cümlem "Hocam bu uygulamanın akıl dini İslam ve onun gereği iman ile hiç bir ilgisi, alakası yoktur. Bunlar safsata şeyler. Lütfen siz kendi inisiyatifinizi kullanarak insanların imanlarının kuvvetlenmesine vesile olacak dini bilgileri telkin edin" demek oldu.

Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun, rahmetli Yaşar Nuri Öztürk ne demişti; "Bu milletin başını namazı ile belaya soktular"

Rahmetli hocamız vefat etmiş olsa da; o önemli tesbiti yapmasına neden olanlar bugün yine milletin başını namazı ile belâya sokmaya ısrarla devam ediyorlar.

Diyanet veya Din İşleri Yüksek Kurulu islâm ile ilgili iman-ı işleri bırakıp şeytani işlerle, şekil ve şemal ile ilgileniyorlar. Neymiş efendim "Bundan böyle camilerde engelli camaat, sabit oturaklarda değil seyyar taburelerde, cemaatin arasında namazlarını kılacaklar"mış

Gerekçe ne; sabit oturaklar kilisedeki oturma düzenine benziyormuş. Böyle düşünen, hüküm veren zeka İslam'ın ilk dönemlerindeki insan aklına benziyor. Gençler camilerden uzaklaşıp ateizmin, deizmin kucağına savruldular. Onlar bir şekilde halledildi sıra şimdi yaşlı, hasta, engelli cemaate mi geldi.

"Camilerde cemaat kalmadı, artık imamlara maaş ödemeyelim" sürecine mi gidilmek isteniyor diyesim geliyor.

Bakın, ciddi olarak söylüyorum ki; bu yapılmak istenen "Ilımlı Islâm" safsatasının güncellenmiş stratejisidir.

Her şeyden önce insanların engelli durumları çok farklı nedenlere dayanabiliyor. Zaten camiye giden her engelli insan kendi haline uygun vaziyeti alarak, ibadete hazır şekilde konumunu belirleyip, bekliyor. Şimdi bir anlamda her engelliye; "Camiye giderken elinizde taburenizi de götürün veya acele edin, gidin önceden taburenizi kapın" deniyor.

Bu selefi mantalite ile engelli cemaat üzerinden, imam Maturidi'nin akla dayanan İslâm anlayışına meydan okuyan "İlle de taburede namaz kılma" düzenlemesini yine engelli birisi olarak tanımadığımı buradan ilan ediyorum. Tabure ile cemaat arasında yer almayacağım. Yine her zaman olduğu gibi caminin en geri planının uygun bir yerinde ama kesinlikle tabureye oturmadan kendim belirleyip, kendim uygun gördüğüm vaziyette ibadetimi yapacağım. Hodri meydan; yiyorsa kolumdan tutup camiden atın beni.

Oldu olacak her caminin girişine "Engelliler giremez" densin, böylece camilerde istedikleri düzeni sağlamış olurlar.

Mehmet Soral
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 48

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

kabızbeyinliler 3 ay önce yorumlandı

camide herşey varken.ve senin de sadece iki bacağın ağrıyor diye gelip-çarşı pazarı gezen-avm-avm dolaşan hatta iki bacağı bile olmasa.peygamber belirlem-sahbelerine.ayakta kıl-hastaysan oturarak kıl-dahada yapamıyors an yan yat.sana mı soracak lan peygamber sen önde donundaki pisliği taheretlen kereste müdürü.tabi senin kalbini Allah biliyor.benimkinide.haddini bil.sana neden namız kılmıyorsun kimse diyemez.yAllah

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

kabızbeyinliler 3 ay önce yorumlandı

kiliseler ve havralar Allahın evi olamaz.çünki Allahın evinin şekli ve şemalini resuli ekrem belirlemiş.hiç bir Allahın evinde.resim-ikona-heykel olamaz.senin bir alyans ayarı ihtilacın var git onu yaptır sen cahilsin.ki sana uldum yazı yazdım.ama..Allah doğruları iletmemizi emrediyor onun için belki hala kalbinde bir gerçek iman ve Allah korkusu ve sevgisi bitmemiştir sanıyorum.bana küfür etme 20 katı iade ederim git kitap oyu.eşek üstünde-tayyararde-otobüste namaz nasıl kılınır bellidir

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

kabızbeyinliler 3 ay önce yorumlandı

bütün dinler islam üzerine gelmiştir.peygamber ""eyy ümmedim ben size yeni bir din getirdim demiyor salak"veda hudbesinde"ben üzerime emir olunan islam dinini "ikmal ettmi"yani gelmiş geçmiş peygamberlerin dini olan islamı bitirdim diyor.amma senin gib manyakofski kelleler.kalkmış hristiyanlar-yahudiyeri son din ve ona inanaları yanı görüyorsun-lan mal.**islam barış demektir köle kelle-allha .irdin varken uygulanıyorken özüne neden başka bir din getirsin millet bir birini öldürsün.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

kabızbeyinliler 3 ay önce yorumlandı

hadi buyurun diyor.amma senin patates dinin olan hrıstoslar-isa ve ve onun kutsallarına hakaret edilod.Allah kendisine isayı oğul yapmış.lan senin baban senden habersiz birisini oğul evlatlık yapka ne yaparsın lan..Allah böyle saçmalığı götürürmü-lanetlenmiş bir din olan yahudilik.onlarda iseviler gibi Allah şırk koşmuş sana yahudiliği anlatsam ki benim branşım dinlerdi burası ve zaman yetmez.heygambere evlatlarını haşa bilmem ne yaptığını bile söyleyecek namussuzlardır onlar.islam diyor

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

kabızbeyinliler@Akın ERsoy 3 ay önce yorumlandı

**ulan mahluk.beyni sulanmış mantar kelle..o dinler kutsal olsaydı orijinalliği devam etseydi**Allah bu dünyada millet"2dinler savaşı yapsın bende keyf le seyredeyim "mantığıyla durmadan din getirirmiyidi.sen bir kere sanırım orijinal olmayan"patates bir dinin var""lan kiliseye giden -gider-hahama giden gider""mal beyni yemiş**bu dünya Allahanı düzeni ile kurulmuş."senin gibilere ve bizlere giden ben size bir kısada olsa bir hayat ama sonu uzun bir azap veya kurtuluş adlı bir oyun sergiledim.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

recep recep@Salahattin çakır 3 ay önce yorumlandı

datım başka kğye gider di

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Salahattin çakır 3 ay önce yorumlandı

Arkadaşlar camilerin içindeki bu sandelye ve sıralar çok çirkin bidatlardır özürlülülerin nasıl namaz kılacağız ilmihal kitaplarında bildirildi namaz kılsında nasıl kılarsa kılsın demek yanlış mantık. Tadili ekranına uygun namaz daha eftali sandelyelelerde sağlam insanlarda oturuyor. Şimdi bu tartışmalar gereksiz neymiş ayakta namaz kılmaya lar oturarak ayaklarını kıbleye uzatarak kılacaklar. Durum bu ayrıca amiri imamının genelgeye gerek kalmadan bu çirkin bidata müsaade etmemesi lazım. Cami cemaatini memnun edemezsin. İmama kızıp cami değiştiren toplumuz evinin yanında cami mescid varken öte mahalleye camiyi giden toplumuz kurallar var sünnet kitap icmai ümmet kıtası fukaha var cami cemaati hatta her Müslüman mezhebine ait fıkıh bilgilerin bilmeli yoksa sandelye koltuk sıra da namaz kıldığını zanneden gario bir cemaat görürsünüz müslünlar uyanık olmalı saygılar

4 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

ZEKİ GÜN 3 ay önce yorumlandı

bi̇r müslüman hri̇sti̇yan adetleri̇ yapmamalaidir.eğer bir engeli kusuru varsa oturarak kılsın ayakalrını kıbleye uzatıp kılabilir.taburaelerde oturaklarda banklarda oturarak ibadet etmek müslümanlıkta yok.herkes bi̇rşey söylemi̇ş bi̇z mi̇llet olarak hep cahi̇lli̇kten kaybetti̇k .herkes herşeyi̇ konusmaisn boşuna.milletin başını namazı ile belaya soktular" bu sözü söyleyen hangi̇ ni̇yetle ne i̇çi̇n söylemi̇ş bi̇lmi̇yorum.ama namazi olmayin di̇ni̇ yoktur sözüde benden si̇ze olsun.i̇

2 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

İbrahim Süngü 3 ay önce yorumlandı

Tabure de namaz kılmakla sabit bank da namaz kılmanın farkı ne, birinde caiz değilse diğerinde de değildir. O zaman karar yok hükmündedir.

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Akın ERsoy 3 ay önce yorumlandı

kileseye benzetilerek kaldırılması saçma sonuçta kutsal dinlerden biri olan ve tanrı'nın evi olarak kabul edilen yerden bahsediliyor. caminin amacı cemaatin beraber toplanıp namazını eda etmesi değil mi o zaman bu tabure işini alışkanlık haline getirmişler bunu diyemedikleri için başka şeylere benzetme gafletinde bulunmuşlar.

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

esun 3 ay önce yorumlandı

hadi ordan islamın hiçbiryerinde sandalye,tabure ile namaz yok o dediğin amcanın zaten kılası yoktur,böyle sizin gibi herkes mantığına göre fetva verseydi 10 seneye kalmaz bütün camiler sıra sıra tabure masa klise gibi olurdu müdürün yanına girmenin bile bir adab,kuralı vardır beyler eğer taburede oturmak isteyen varsa gider klisede oturur müslüman ise oturarak,yatarak ima ile bile kılabilir olay budur

6 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Mustafa Yandankulak 3 ay önce yorumlandı

Cehennemin yolları iyi niyet taşları ile doludur... iki rekat Namazla koca ülke soyuluyor ağzını açan yok. Şeklen namaz nasıl kılınır tartışması yapıyorlar..

3 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Erman 3 ay önce yorumlandı

kiliseye benzediği kesin .zaten namazın insanlığa bir faydası yok , kılana faydası var. bırakın nasıl kılıyorlarsa kılsınlar yeterki kılınsın.şu şekilcilikten de kurtulalım artık yeter artık.

3 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

İBRAHİM YAMAN 3 ay önce yorumlandı

mehmet soral kimdir bilemem amma, bazı fıkhi meselelerde cahil olduğu gayet açık..! akşama kadar çarşıda pazarda cirit atan, gezip tozan, banka ve ptt kuyruklarında saatlerde bekleyen ve adeta bundan zevk alan ihtiyarların, her ne hikmetse camiye geldiklerinde ayaklarına bir haller oluyor..engellilerin nasıl namaz kılacakları fıkıh ile açıklanmıştır. namaz'a cenab-ı hakkın değil insanların ihtiyacı vardır.. bu nedenle Allah ve rasulünün emrettiği şekilde fıkhi kurallar çerçevesinde namaz kılınır

12 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Komutan Sağda 3 ay önce yorumlandı

Tabureli Hacıların önünden geçtim Hepsi aynı safta kim erken çıkıyor diye komutana selam merasimi gibi gelen gidene kafalar aynı yönde. Zamanla sırası ile şunlar da söylenecektir Ha tabure ha sandalye amaaan sende ne farkı var! Ha sandalye ha koltuk amaaan sende ne farkı var. Ha koltuk ha çekyat amaaan sende ne farkı varkı! Yeter ki cemaat olsun. Sevgi ve selam olsun Tüm mümin'lere

2 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Kabızbeyinliler 3 ay önce yorumlandı

yazilarini yazarken.bi̇lgi̇si̇zli̇ği̇ deği̇l.bi̇lgğeli̇ği̇ deği̇l.hele kur'an ahkami ve di̇ni̇ meşrebi̇ bi̇lgi̇leri̇ kendi̇ bi̇lgi̇n ve beyni̇n i̇le tartarak ona cevaplar yazamazsin buna seni̇n hakkin yok zi̇ra görevli̇de deği̇lsi̇n.çünki̇ tamamen cehalet sebebi̇ olarak yumurtlamişsin durmuşsun yahu.sen böyle yaparsan yarin**orucu yarim tutana .olur.hacca gi̇tmek i̇steyi̇pte gi̇demeyene **dayi gerek yok buzdolabinin üzeri̇ne masa örtüsünü at etrafinda dolan ..dersen.noolcek di̇ni̇n hali̇??

4 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

kabızbeyinliler 3 ay önce yorumlandı

o amca için zül değil de nedir. bunun başörtülüler kamusal alana giremez mantığı ile camide tabure dışında, sabit oturakta namaz kılınamaz mantığı arkasında ne gibi fark var" deyince imam "bizi çok kötü yerden vurdun kardeşim" diyerek tebessüm etti.- -sana diyanet işleri başkanlığı.fikrine başvurmak için bir yazı yollasa**o cami imamının ismini senden alır..zira diyanet işleri başkanlığı..**peygamberi̇n sünneti̇nti̇ seni̇yesi̇ne aykiri gelecek bi̇r bi̇dati asla bi̇r i̇mam yapmaz.bunu bi̇li̇r.

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

kabızbeyinliler 3 ay önce yorumlandı

vatandaş.buradan sallamışsın yetkililer bu imamın ismini senden isterlerse naaapacaksın ki asla bir imam bu oturmaları asla tsvip etmez zira **dinden çıkacağını bilir..sen nasıl utanmadan bir imamı kendi abesle iştigal yazına meze yaparsın ha????!===> 28 Şubatçılar bile bu kadar insafsız değildiler. Az önce örneğine şahid olduğum üzere; abdest alıp, camiye girmiş o insan; hükumetin bilgisi, Diyanet İşlerinin talimattı ile alınan son ucube karar ile resmen camiden kovulmuş oldu. Şimdi bu hal, o

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

IV.MURAD 3 ay önce yorumlandı

nasıl davranacağını 1500 sene evvel bize bildirmiş.kur'an bile hala tek bir noktası ve ayeti değiştirilememişbunun kanıtı.her yıl 34 müslüman ülke ve federasyon-konfedarasyon-muhtariyet bölgesi müslümanlarının katıldığı**kur'an tilaveti yarışmasını izlediğinde her harfin ne kadar uzatılacağı bile belldir.sen galiba anladım ki ... talebesisin..mübarek olsun.ne diyelim...le küm diyn-i küm velyed-yn(senin dinin sana-benim dinim bana)habersapp..seni kınıyorum cahilleri başüstü yapmışsın-yazık

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

IV.MURAD 3 ay önce yorumlandı

eveeet cahil herif.seninle uğraşmak şeytanın işi benim değil.zira..rehberi kuran olmayanın rehberi şeytandır..o kişiler ayakta namaz kılamıyorlarsa.peygamberimiz *otururak.oturma hallerinden yoksunlarsa**yan yatarak diyor.Allahtan tövbe cahil..cahilsin.cahilsin.cahil okumamış okuyamamış insanlara denir ama sen okumuş cahil olabilirsin...bunu hakeret sayma zira cehalet hakaret sayılmıyor....seni kınıyorum.tövbe et yol yakınken.Allah peygamberine ibadetler ve sosyal hayatta bir müslümanın nasıl

3 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

IV.MURAD 3 ay önce yorumlandı

**haddini bilmet memedağa..bak senin benim 1.8 milyan müslümanın din peygamberi ve şefgat önderi ..bir müslümanın kendisine sorduğu soruyu şöyle cevaplıyor===>. Peygamberimiz nasıl namaz kılacağını soran hasta bir sahabiye 'Namazını ayakta kıl. Eğer gücün yetmezse oturarak, buna da gücün yetmezse yan üzere kıl' (Buhari, Taksiru'As-Salat, 19) buyurmuştur" sözlerinin altını çizdi.

2 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

IV.MURAD 3 ay önce yorumlandı

**bak türkiye müslümanlarının ibadetlerinin ve islami ihtiyaçlarının karşılanmasında anayasal olarak görevli kuruluş.diyanet ve onun yetken organı **din işleri kurumu ne diyor===>Bu sebeple namazını tabure, sandalye ve benzeri şeyler üzerinde kılan müminin ileri sürdüğü mazeretleri kendisini vicdanen rahatlatacak boyutta olmalıdır. Namazı asli şekline uygun olarak kılmaya engel olmayacak hafif bedenî rahatsızlıklar bu konuda meşru mazeret olarak görülmemelidir" ikazında bulundu.

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

IV.MURAD 3 ay önce yorumlandı

kahraman memet efendi bak.dini ilmihali konuda .vetfa makamı olan türkiye müslümanlarının başvurduğu anayasal kuruluy ne diyor====> “Kul Rabbi'ne ibadet ederken hem özde samimi olmalı hem de dinin belirlediği şekil şartlarını tam olarak yerine getirmeye özen göstermelidir. Özen ve hassasiyet eksikliğinden dolayı Rabbine karşı sorumlu olacağı bilincinde olmalıdır.

2 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

IV.MURAD 3 ay önce yorumlandı

====>mehmet efendi****diyanet i̇şleri başkanlığı din i̇şleri yüksek kurulu, "namazı ayakta kılamayan kimse için kolaylıklar var ama bunun içinde sandalyede oturmak yok" ikazında bulundu.****Sandalyede namaz kılmanın caiz olmadığına dair Diyanet'in sözlü ve yazılı uyarılarına rağmen camilerdeki sandalye ve tabureler her geçen gün artıyor. Hatta bazı camilerde evinden getirdiği sandalye ile namaza dâhil olanlar bile var.

5 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

IV.MURAD 3 ay önce yorumlandı

**diyanet işleri tabure-sandalye veya çıkıntılar üzerinde namaz kılmak hakkında verdiği *fetva===>son zamanlarda camilerde kullanımı artan sandalye, tabure ve hatta özel banklar nedeniyle diyanet i̇şleri başkanlığından açıklama geldi. diyanet yaptığı açıklamada sandalyede namaz olmaz.” dedi..mehmet soral sen ne kadar bilgin var.pensilvanyadan diploman mı var.çünki bu sünnet olmayan rezim durumu *fetö ve ona bağlı imamlar çıkarttı...haddini bilmek.u**kulluktandir..ümmedi̇li̇kti̇r.haddini bil.

9 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

kabızbeyinliler 3 ay önce yorumlandı

burada öteki yorum yazanlardan Allah razı olsun onun söyledkleri ne kadar da doğru ve açık**diyorki buradaki yorumcu arkadaşlardan birisi===>Allah(cc)ne senin gibilerin-he benim gibilerin-ne camide oturaklı oturarak namaz kılanların-neden normal yodan emredilmiş ve tarifi yapılmış namazlarını dosdoğru kılanların..**namazlarına.ibadetlerine-oruç-haç-zekat vermelerine**Allahın ihtiyacı yoktur..senin gibilerin benim gibilerin.peygamberlerin .al-i ülemaların*****alhaha ihtiyacı vardır.haddini bil.

4 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

kabızbeyinliler 3 ay önce yorumlandı

**5 vakit namaza gelip ayakları üzirinde namaz kılanlarda cumaları o oturaklara oturduğunfu gördük.bu adamlar yaşlı falan değil.diz ve ayak ağrıları olanlar.romatizmal hastalıkları olanlar.ayakları kesik bile olsa..oturarak namaz kılamaz..bunu peygamber söylemişmi evet..sana ne oluyor lan!!sana ne??sen kendini ne sanıyorsun.hadsiz!!habersapp.kaç kere sana söyledik **tarih-dini bilgi-gibi konularda bilgisi olmayanları burada yazılar yazdırma dedik....seni kınıyorum habersapp.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

kabızbeyinliler 3 ay önce yorumlandı

eksiği olanlara denir.halbfuki.camiye bu aklen ve ruhen engeli olanlar namaz kılmaktan beridir,(yani istisnası olandır)sen neyin peşyindesin.sen daha..engelli nedir onun bile tarifini yapamayacak kadar akli melekleri oturmamış birisin.yani sana deli sapık.ahmak-beyinsiz diyemem zira bunlar suçtur.amma sen çok saçmasın..bu insanlara*engelli demen bile senin zeka seviyeni gösteriyor..sana söyledik be brader **engellinin tarifi::neymiş yazdık.oysaki buraya gelenler ancak cumaya geliyorlar sonra

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

kabızbeyinliler 3 ay önce yorumlandı

evet birader sen laftan anlamoyn sanırım bakınız hayli sizi sivri ve sataşır gördüm.bu ülkede yarım milyon din görevlisi var.ondan daha mühimi 1.8 milyar dünyada müslümanı var.senin şu lafına bakarmısın===> oldu olacak her caminin girişine "engelliler giremez" densin, böylece camilerde istedikleri düzeni sağlamış olurlar..yahu aklı evvel..**camilere girenlerin hiçc birisine *Allah engelli olarak bakmaz..engelli olmak başkalarının yardımı ile hayatını idame ettiren.aklen .bedenen.,ruhen

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 3 ay önce yorumlandı

kılınacağını gösterdi.yerine gelen(aşşerei-i mübeşşereden 4 halife denir onar harfiyyle yaptı.sonra gelen Allahın dostları evliyalar-embiyalar aynısını yaptı.sen nasıl bir adamsın merak ediyorum.bu kadar atarlı olma.eğer camiye kavga için geleceksen gelme.aslanım.**Allahın ne senin gibilerinin enede o otufrakta oturarak namaz kılanların nede benim nede peygamberlerinin evliyalarının namazına ihtiyacı yok ulan!!yok!!!haddini bil.cahil.o kadar akıllıysan ülkeye yararlı bir icadın yapsaydın.

10 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

tırak kor 3 ay önce yorumlandı

müslümanın ahirette senden şikayetçi olacağını bilmeden acaip atar yapıyorsun..yazık.senin amacın bu değil..çünki dinimizde..başka dinlere(ki orijinalliğini kaybetmiş)benzer şekilde ibadet yapılmaz.*yahudilerde .*hristiyanlarda *Allahın emrinde namaz-oruç-haç-zekat-ibadetlerini yapıyorlardı.senin gibi birisi çıktı..kiliselere masa sandalye ve ilahi korosu koydu..yahudilerde keza aynı. orada zitmik halayar bile çekilir oldu.yani..resu li ekrem(sav)bize namazın nasıl hangi vakitlerde

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

tırak kor 3 ay önce yorumlandı

**sayin dostum çok atarli ve cahi̇lsi̇n..cahi̇l cesareti̇ buna di̇yorlar.eğer sen beni̇m olduğum camide=====>tabure ile cemaat arasında yer almayacağım. yine her zaman olduğu gibi caminin en geri planının uygun bir yerinde ama kesinlikle tabureye oturmadan kendim belirleyip, kendim uygun gördüğüm vaziyette ibadetimi yapacağım. hodri meydan; yiyorsa kolumdan tutup camiden atın beni.**böyle bir söz senin yaşnın 30larda olduğu çocuk beyinli ve düşünceli üstelik**Allah ve peygamberinin ve 1.7 milyar

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

tırak kor 3 ay önce yorumlandı

engelli̇ i̇nsan cami̇de yoktur.eli̇ olmasada-kolu olmasada-ayaği olmasada-belden aşaği olmasada.bu i̇nsanlari Allah cami̇de...engelli olarkgörmüyor"haddi̇ni̇ bi̇l.ne kadar azalari uzuvlari noksanda olsa o ki̇şi̇ en arkada duvara yaslanir arkasina mi̇hnder almak koşuluyla ayaklari olmasada namazini kilar..yada cami̇ye gi̇tmez..sen i̇nsanlari kategori̇ze ederek ,amacinin üzüm yemek olmadiğini görüyorum bi̇rader.ayip seni̇n yaptiğin çok ayip ve günah.Allahtan ve rüsulümzeden özür di̇lemeli̇si̇n

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 3 ay önce yorumlandı

**habersap..sana kaçkere dedi̇k.böyle bi̇lgi̇si̇zlere ekonomi̇ makalesi̇ yazdirirsin.bi̇lmeyene di̇ni̇ bi̇lgi̇leri̇ yazirirsin unutma burada tari̇hi̇ bi̇le bi̇lmeyenlere tari̇h makalesi̇ yazdiriyorsun...alhah si̇ze soracak aslanim....di̇yanet gi̇bi̇ i̇çi̇nde ni̇ce ni̇ce değerli̇ i̇nsanlarin olduğu bi̇r cemi̇yyete (fazi̇ kamal atatürük)ün kurduğu bu i̇lmi̇ cemi̇yete atar yapan adama bak......hayretsi̇n..sormadan al mehmet efendi̇...bana bak.bana cevap asla yazma...bi̇rdaha haddi̇ni̇ aşma.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 3 ay önce yorumlandı

oda oturaklara otururlar.bunlar haftanin 6 günü.**avm-avm..gezerler.kizilay ora.bura kahvehane.ama cami̇ye geli̇nce oturmak i̇sterler..gali̇ba i̇stersen sen bu cami̇de oturkalarla oturanlara bi̇r i̇mam ol.yeni̇ bi̇r mezhep i̇mami ol.acai̇p oy kazanirsin pardon cenneti̇ni̇ kazanirsin..Allah seni̇ affetsi̇n aslanim..61 yaşindayim seni̇n gi̇bi̇ si̇ni̇ valla görmedi̇m....adam bu şeki̇lde cami̇ye gelecekse zaten **Allah i̇stemi̇yor cami̇ye gelmeleri̇ni̇.evi̇nde kilsin.sana ne????habersapp.böyle konu

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 3 ay önce yorumlandı

ve resülün ahi̇rette senden şi̇kayetçi̇ olmasi seni̇ bi̇ti̇ri̇r...aslanim yunu i̇yi̇ bi̇l.kellen bi̇le olsa i̇şaretle namazini kilacaksin.sağlikla alakali olan i̇badetleri̇ yapamaya bi̇li̇rsi̇nbunlarin yolu yordami var.ayaklarin ağriya bi̇li̇r.ayaklarni kibleye uzatir namazini kilarsin.uçakta-eşek sirtinda heryerde i̇badeti̇n nasil yapiyacağini.keri̇m ki̇tabimiz anlatmiş.resulü ekrem tari̇f etmi̇ş.sende artik haddi̇ni̇ bi̇l...bu yaşlilarla ben bi̇le atiştim**b.u yaşlilar cumaya bi̇r kere geli̇r

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 3 ay önce yorumlandı

vereceği̇m zi̇ra sen bu yazinda belki̇de böyle bi̇r vaka olmadi ama uydurduğun cami̇ i̇maminin i̇smi̇ni̇de artik onlar senden alir.**haddi̇ni̇ bi̇l.ülkede seni̇n gi̇bi̇leri̇n çoğalmasi..di̇nde moderni̇teleri̇ geti̇rdi̇....ben di̇ni̇mi̇zi̇ seni̇n kadar bi̇lmem(!)ben seni̇n yaninda belki̇de cahi̇li̇m(!)amma seni̇n söyledi̇ği̇ni̇n keri̇m ki̇taba ve resulün sünneti̇re mugayyi̇r aykiri olduğunu**sokak i̇tleri̇ bi̇le bi̇li̇r..haddi̇ni̇ bi̇l..haddi̇ni̇ bi̇l.teğvbe et.Allah korusun **Allahin

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 3 ay önce yorumlandı

evaronsoğlunun i̇leri̇ sürdüğü bi̇r konuda.yaşar nuri̇ öyle deği̇l sen cahi̇lsi̇n dedi̇**evranosoğlu saki̇n konuşan bi̇ri̇si̇di̇r.ona dedi̇ki̇.bana bak sen ne utanmaz bi̇r i̇nsansin.sen beni̇m cemati̇mden deği̇lmi̇ydi̇n bana sen *sultanim di̇ye hi̇tap etmezmi̇ydi̇n**dedi̇ yaşar nuri̇ öyle kaldi..neyse bak arkadaş.kendi̇ni̇ ne bi̇li̇yorsan bi̇l.ama kur'(an ve sünnedi̇n dişxina çiktiğinda.sen müsülüman olamazsin.bende.öteki̇de..sen nasil Allahtan korkmuyorsun.bu yaziyi ben yetki̇li̇lere

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 3 ay önce yorumlandı

ameri̇kaya kaçan.peygamberli̇k ve kendi̇si̇ni̇n göğe yükseli̇p peygamberlere namaz kildirdiği i̇ddi̇asinda bulunan ve geçenlede ameri̇kadan cesedi̇ geti̇ri̇li̇p gömülen i̇skender evranosoğlu.adli kaçik adam i̇le seni̇n üstadi azamimin sayilan nuri̇ yaşar öztürk ayni masada tartişiyirorlardi..hulki̇ cevi̇z oğlu sanirim bu evranosoğlunun karşisina bi̇r i̇lahiyat pofu geti̇rmeyi̇ meseleyi̇ daha anlaşilir kilmasi i̇çi̇ndi̇.ama.yaşar nuri̇ durmadan pati̇naj edi̇yordu..sonra bi̇r ara.evranos

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 3 ay önce yorumlandı

cahi̇l cesareti̇ olan adamsin..Allahin resülünü ve kendi̇sene**yüce Allah tarafindan gönderi̇lmi̇ş keri̇m ki̇tabi bi̇r anda yok etti̇ği̇ni̇n farkindamisin hemde.falanca i̇lahi̇yatçiyi bi̇ze referans vererek.o i̇lahi̇yatçi.yi sen tanimiyorsun.bi̇lmi̇yorsun ölmüyşün arkasindan konuyturma..günahi seni̇n.bu ki̇şi̇ 5 vaki̇t namazi ve cuma namazlarinin 10 raekat olmasinin bi̇le i̇nsanlarca uydurulduğunu söyleyen bi̇ri̇si̇di̇r..o kadar i̇lmi̇ mülahazalari varsa neden hala 5 vaki̇t namaz kiliyoruz

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 3 ay önce yorumlandı

güçleari̇n yetemeyenleri̇n yeri̇ne dai̇ma.vati̇kan başka görevli̇leri̇ bulur..fetöcünün cami̇lere biraktiği ki̇li̇se şuurudur bu...**Allah ve resulü namazi cami̇de cem hali̇ndeyken ferdi̇ olarak nasil kilinacağini ..senden mi̇ öğrdendi̇ bahti kara adam.di̇yanete meydanmi okuyorsun cahi̇l heri̇f.yani̇ peygamber bi̇ze sünneti̇ seni̇yeyesi̇ni̇ anlatirken..ümmeti̇mden i̇leri̇ zekali̇ mehmet sormadan al.belki̇ beğenmezse.cami̇lerde oturaklarada oturularak namaz vem edi̇li̇r mi̇ dedi̇.sen ne kadar

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 3 ay önce yorumlandı

mi̇yormusun.köydeki̇ cahi̇l i̇nsanlar bi̇le bi̇li̇yor.sen haddi̇ni̇ aştin oğlum.tövbe et.Allahin sana vereceği̇ büyük günahi def etmeye bak...yaşar nuri̇ leri̇ seni̇n gi̇bi̇leri̇n temi̇zlemesi̇de anmasida bu ülkeni̇n i̇nanç manzumeleri̇ne fayda asla vermez,,bi̇r i̇nsanin nasil bi̇r fani̇ olduğu son günleri̇ni̇ yaşadiğini görürsen anlarsin..haddi̇ni̇ bi̇l..di̇ni̇mi̇zde.Allahin resulü nret etmi̇şxti̇r.sen fetöcümüsün..fetöcüleri̇n cami̇leri̇ falanca dönemde ki̇li̇seye çevi̇rmeye

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 3 ay önce yorumlandı

mükevvenati i̇çi̇ne alanlara iai̇t olanlarida ..resul-i̇ ekrem yeri̇ne geti̇rdi̇..buradaki̇ bi̇lgi̇si̇z vatandaşa soruyorum.aslanim.sen kendi̇ni̇ ne saniyorsun.hi̇ç i̇lmi̇ mülahazalari olan ci̇ddi̇ bi̇r i̇nsan bulamadinmi da kendi̇ne falancalari referans aliyorsun.be adam....**o i̇ki̇ ci̇han serveri̇.vada hudbesinde...bi̇ze ne dedi̇.si̇ze i̇ki̇ tane hazi̇ne birakiyorum*.bi̇ri̇si̇ sünnedi̇m öteki̇si̇ *keri̇m ki̇tabimiz..seni̇n bu saçma lafini buralara yazarak büyük bi̇r vebal aldiğini bi̇lmi̇yo

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 3 ay önce yorumlandı

di̇n adami.deyu di̇ni̇mi̇zi̇ yoldan çikarttilar.ben buradaki̇"2mehmet sormadan alan ve sormadan aldiğini saklayan vatüandaşa sesleni̇yorum.kendi̇ni̇ i̇yi̇ bi̇ldost**Allahin i̇şleri̇ne ve rusul-i̇ ki̇bri̇yanin bi̇ze öğretti̇kleri̇ni̇ sana poflar öğretemez...hele hele referans aldiklarin seni̇ ahi̇rette kurtaramaz zi̇ra bunlarin şefaati̇ kendi̇leri̇ne bi̇le yok.çünki̇...Allah o i̇nsanlari izdirap i̇çi̇nde yok etti̇..i̇slami ve i̇slamin i̇çi̇ndeki̇ bi̇ze ai̇t olanlar i̇le,gökler ve tüm mükevvena

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 3 ay önce yorumlandı

anlı secde değmeyenler varya.işte en fazla camii ile-cemaat ile-kur'an i̇le .hadi̇s i̇le en fazla uğraşan o yavşaklar oldu.mi̇llet onlari bi̇li̇yor...hatta öyle bi̇r i̇ğrenç i̇lahi̇şyat dekani gördüki̇ bu mi̇llet.mi̇lleti̇n i̇mamlarini toplayip kendi̇leri̇ne 10.yil evet evet yanliş duymadiniz 10.yil marşini kendi̇si̇ pi̇yano çalip teveler deki̇ i̇ğrenç onursuzlar bi̇le ..baaaak!!görüyormusunuz modern bi̇r di̇n adami..meyhanelerde şarki söyleyen müezzi̇n-i̇mamlari..baaak!!adam tam bi̇r modern

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 3 ay önce yorumlandı

psikoloji kaçar..ammaaa...Allahın ismini ve yücelik sıfatlarını biza hatırlatan===>fizik-kimya-ihemen gelird-cebir-geometri-matematik-tıp ve anatomi dersleri-yanımıza gelir-coğrafya ve astronomi yanımıza gelir.amma...kendisini layüsel gövrüp cennetini aldıklarını kazandoıklarını sananların 28 şubatta bile o pofların omuzlarında apoletlerini gördük.ayaklarında postallarını gördük.askeriyenin emri ile sapık.ilahıyatçı prof ve bölüm başkanı hadda dekan yavşaklarını gördük...ve o bildik maraz ve

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 3 ay önce yorumlandı

soyadı gibi sormadan almış.bakınız bu adamın bize bir din otoritesi gibi dayattığı vatandaş için ne diyor===>Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun, rahmetli yaşar nuri öztürk ne demişti; "bu milletin başını namazı ile belaya soktular"ve bu soyadı g2ibi**olmayan arkadaş.sormadan belli bir kitabı kendisine tam bir referans almışlardır.oysaki**islam dini üzerinde en büyük oyunları oynayanlar**ilahilayatçı pof.lardır.zira.islamın olduğu yerde==>felsefe kaçar--mantık kaçar-psikoloji ve sosyal

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 3 ay önce yorumlandı

haberalp..büyük günaha giriyorsun.burada **haddinizi bilmeden..dini.ilmihali.ve bildik elinize tutuşturulmuş olan.saçma kitaplardan çıkartılan sonuçları**güzel ve arı dinimizi .kendi ayakkabı bağını bağlamaktan acizlerin eline bırakıyorsunuz.sizde günaha giriyorsunuz...bu memleketin*dini konularını ve kur'an ahkamını bilen kurum ve kuruluşlar var.bu kurumlar ve kuruluşlar.asla buradaki bu yazıyı yazan vatandaş gibi**sallamıyorlar.çünki bu işin vebali büyük.buradaki mehmet soral arkadaş**

13 Kişi beğendi.