Buca Belediyesi’nden şiddete karşı savunma eğitimi

26 Şubat 2015 Perşembe 10:50

İzmir'in Buca Belediyesi, kadınların artan şiddet olaylarına karşı kendilerini savunması için ücretsiz kurs başlatıyor. İlk dersin 3 Mart 2015'te olduğunu belirten Başkan Levent Piriştina, “Bu kursun temel amacı, kadınlarımızın olası...

Buca Belediyesi'nden şiddete karşı savunma eğitimi

İzmir'in Buca Belediyesi, kadınların artan şiddet olaylarına karşı kendilerini savunması için ücretsiz kurs başlatıyor. İlk dersin 3 Mart 2015'te olduğunu belirten Başkan Levent Piriştina, “Bu kursun temel amacı, kadınlarımızın olası tehlikelere karşı hayatta kalmalarını sağlamaktır.” dedi.

Mersin’de vahşice katledilen Özgecan Aslan’ın adını, 7 Mart’ta açacağı kadın danışma merkezine verme kararı alan Buca Belediyesi, şimdi de kadınlara yönelik savunma kursları başlatmak üzere harekete geçti. Belediyeye ait Yıldız Nikah Sarayı binasında verilecek kurslar, 3 Mart saat 13.00’te başlayacak. Dersler, savunma konusunda uzman eğitimciler Sedat Samancı ve Sedat Barışan tarafından verilecek. Bir kursiyerin, iki günde ikişer saatten alacağı 4 saat ve dört derslik eğitim sonunda kendisini savunabilecek ve hayatta kalabilecek duruma gelebileceğini belirten eğitmen Samancı, “Biz kadınlara, olası bir tehlikeden kurtulmalarını ve hayatta kalmalarını sağlayacak eğitimi veriyoruz ve kesinlikle ücretsiz bu eğitimlere katılmalarını öneriyoruz. İsteyen kursiyerlerimiz, savunma konusunda ileri düzeyde de eğitim alabilirler.” diye konuştu. İlgi görmesi durumunda kurs sayısını arttırabileceklerini dile getiren Başkan Piriştina ise, “Herkes kötü niyetli kişilerin saldırısına maruz kalabilir. Bu nedenle ilçemizde yaşayan hanımefendilerin, yaş sınırı olmayan bu kurslara katılmalarını öneriyoruz. Her gün kadına yönelik şiddet ve cinayet haberleriyle karşılaşır olduk. Bunların son bulması amacıyla biz de belediye olarak bir katkı koymak istedik.” dedi. Kursa katılmak üzere kayıt yaptırmak ve bilgi almak isteyenler, 44 261 61 numaları telefona müracaat edebilecek.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x