BULGARİSTAN'DA ÖZGÜRLÜĞÜN SİMGESİ TÜRKAN BEBEK...

27 Aralık 2020 Pazar 15:24

Bulgaristan´da komünist totaliter rejim tarafından 1984 Aralık ayında Türkler´e karşı girişilen asimilasyona hayır demek için halk meydanları doldurdu.

BULGARİSTAN'DA ÖZGÜRLÜĞÜN SİMGESİ TÜRKAN BEBEK...
Bulgaristan´da komünist totaliter rejim tarafından 1984 Aralık ayında Türkler´e karşı girişilen asimilasyona hayır demek için halk meydanları doldurdu. 26 - 27 Aralık 1984 tarihleri arasında Kırcaali´nin Kızılağaç belediyesine bağlı Kayaloba, Yurtçular ve civar köylerden yaklaşık 10 bin kadın, erkek ve çocuk, soykırımı protesto etmek amacıyla Mogilyane köyüne toplandı ve ilk direnişler bu bölgede başladı. Askerler ve milisler, toplananları dağıtmak için müdahale edince halkın tepkisiyle karşılaştı. 

Bu ilk olaylarda milislerin ateş açması sonucu üç kişi hayatını kaybetti. Hayatlarını kaybedenler arasında Kitna köyünden Musa Yakup ve Kayaloba köyünden Ayşe Hasan ile 17 aylık Türkan Bebek de vardır. Direnen köylülerin çoğu tutuklandı ve işkencelere maruz kalıp Belene kampına sürgün edildi. Asimilasyona direnenler arasında annesinin kucağında şehit düşen 17 aylık Türkan Feyzullah direnişin simgesi haline geldi. Ruhları şad olsun (amin)


(ALINTIDIR)
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x