Çağlası olgunundan daha çok para ediyor

05 Nisan 2015 Pazar 13:12

Mersin’in Silifke ilçesinde sık olduğu için seyreltilen kayısının çağlası yoğun talep görüyor. Badem çağlası ve erikten sonra kayısı çağlası tüketimi arttı. Bu yıl kayısı ağaçlarının oldukça verimli olduğunu belirten Rahmiye...

Çağlası olgunundan daha çok para ediyor

Mersin’in Silifke ilçesinde sık olduğu için seyreltilen kayısının çağlası yoğun talep görüyor.

Badem çağlası ve erikten sonra kayısı çağlası tüketimi arttı. Bu yıl kayısı ağaçlarının oldukça verimli olduğunu belirten Rahmiye Avcıoğlu, ağacın meyvesini seyreltmek için topladıkları kayısı çağlasının kilosunu 40 liradan satıyor. Geçmiş yıllarda kayısı ağacı çok meyve verirse bunu seyrekleştirmek için kopartıp attıklarını belirten Avcıoğlu, "Son zamanlarda bu çağlalar ilgi görmeye başladı. Kopartıp attığımız kayısı çağlaları olgunundan daha çok para ediyor. Geçtiğimiz hafta 50-60 arasında satılan kayısı çağlasının kilosu bu hafta 40 TL. Bu bile güzel fiyat, biz çok memnunuz. Olgunlaştığında kayısının kilosunun kaçtan gideceğini bilmiyoruz ama hiçbir zaman bu fiyatlar olmayacaktır. Bir dönüm bahçemde 30 ağacım var ve 3 güne bir çağlalar büyüdükçe toplayacağız. Bugün 25-30 kilo arasında kayısı çağlası topladık. Yarın sabah erkenden götürüp satacağız ve büyükşehirlerde tezgahlardaki yerini alacak." dedi.

Tadının badem çağlası gibi erik gibi ekşimsi olduğunu belirten Avcıoğlu, bu nedenle talep gördüğünü söyledi. Avcıoğlu, "Tadı ekşimsi ve hamile kadınların gözdesi bir ürün oldu." şeklinde konuştu. Açık alanda ve tamamen organik bir ortamda yetiştirdiği kayısı ağaçlarının çağlalarını kendisinin de dalından kopartıp gönül rahatlığı içinde yediğini belirten Avcıoğlu, leke yapmaması için atılan ilaçtan başka hiçbir ilacın kullanılmadığını, tamamen doğal ortamda yetiştiğini söyledi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x