Çalışana "benim vergimle maaş alıyorsun yapmak zorundasın" demek suç!

10 Ekim 2020 Cumartesi 14:25

İzmir Ege Üniversitesi Hastanesi'ne kızıyla birlikte gelen N.K.'nın, görevli doktor K.H.'ya 'Önce benim kızıma bakacaksın, benim vergilerimle maaş alıyorsun' sözleri mahkeme tarafından hakaret sayıldı.

Çalışana
 

Türkiye’de pek çok kimsenin memurlar için kullandığı “benim vergimle maaş alıyorsun yapmak zorundasın” ifadesi artık suç!

İzmir'de yaşayan N.K isimli vatandaş geçen yıl rahatsızlanan kızını Ege Üniversitesi Hastanesi Acil Servisi'ne götürdü.

Burada kızıyla ilgilenilmesini isteyen vatandaşa doktor K.H., "Birazdan sizinle ilgileneceğim. Öncelikli acil hastalara bakmam gerekiyor" diyerek karşılık verdi.

İddiaya göre, bu sözlere sinirlenen N.K, "Kızıma önce bakacaksın. Sen kim oluyorsun da karar veriyorsun? Benim vergilerimle maaş alıyorsun" diyerek, bağırdı.

Doktor K.H., kendisine hakaret ettikleri gerekçesiyle anneden ve kızı D.A.'dan şikayetçi oldu.

Hakim karşısına çıkan anne N.K., verdiği ifadede  doktor ile olan münakaşası sırasındaki sözlerinde hakaret amacı taşımadığını ve pişman olduğunu belirterek beraatini talep etti.

Mahkeme, anne N.K.'nın sözlerinin hakaret kapsamında olduğunu değerlendirdi ve sanığın 304 gün adli para cezasına çarptırılmasına hükmetti.

Uzmanlar bu kararın emsal bir karar olduğunu ve günden sonra devlet memurlarına yönelik bu cümlenin şeref ve saygınlığı rencide ettiği gerekçesi ile suç teşkil ettiğini söylüyor.

Çalışana "benim vergimle maaş alıyorsun yapmak zorundasın" demek suç!

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x