Çanakkale-İzmir karayolu heyelan tehlikesi altında

14 Şubat 2013 Perşembe 10:52

Çanakkale-İzmir karayolunun 18. kilometresindeki viyadük çevresinde dün akşam meydana gelen heyelanda yola düşen toprak ve kaya parçaları temizleniyor. Dağın büyük bir kısmı kaymaya devam ederken viyadük ve yol da tehlike altında.Heyelan,...

Çanakkale-İzmir karayolu heyelan tehlikesi altında

Çanakkale-İzmir karayolunun 18. kilometresindeki viyadük çevresinde dün akşam meydana gelen heyelanda yola düşen toprak ve kaya parçaları temizleniyor. Dağın büyük bir kısmı kaymaya devam ederken viyadük ve yol da tehlike altında.

Heyelan, bir ay önce eski Çanakkale-İzmir karayolunda başladı. Dün sabah eski yolun büyük bölümü tekrar kayarak, alt tarafta yapılan ve "yeni yol" tabir edilen viyadüğe doğru ilerledi. Viyadüğün üst tarafındaki dağda 300 metre uzunluğunda meydana gelen çatlak, dün akşamki heyelanla viyadüğün üzerine düştü. Tehlikenin büyük olması sebebiyle yol, her iki yönde de trafiğe kapatıldı. Yaklaşık bir saat süren incelemenin ardından İzmir yönündeki şeridi gidiş geliş olarak açıldı. Toprak altında kalan Çanakkale yönündeki şeritte ise sabah saatlerinden itibaren çalışma başlatıldı. Yola ve viyadüğe düşen kaya parçaları ve topraklar, kepçelerle kamyonlara yükleniyor. Karayolları yetkilileri, bölgede incelemelerini sürdürüyor. Viyadükte yıkılma tehlikesi oluşması durumunda Çanakkale-İzmir yolundaki trafik, Çan-Bayramiç-Ezine ilçeleri güzergâhından verilmeye başlanacak. Böyle bir durumda yol yaklaşık 150 kilometre uzayacak.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x