Cenaze için kazılan mezardan tarih çıktı

09 Mart 2015 Pazartesi 20:58

Muğla’nın Bodrum ilçesinde cenaze için açılan mezar içinde eski dönemlere ait mermer parçası çıktı. Yalıkavak Mahallesin de bulunan Asri mezarlığında cenaze için kazılan mezarın içinden Bizans dönemine mermer parçası çıktı. Vefat...

Cenaze için kazılan mezardan tarih çıktı

Muğla’nın Bodrum ilçesinde cenaze için açılan mezar içinde eski dönemlere ait mermer parçası çıktı.

Yalıkavak Mahallesin de bulunan Asri mezarlığında cenaze için kazılan mezarın içinden Bizans dönemine mermer parçası çıktı. Vefat eden bir vatandaşın mezarını kazan işçiler kazı sırasında sert bir taşa rastladı. Taşın etrafını kazan işçiler işlenmiş bir mermer parçası bulunca durumu Müze Müdürlüğü yetkililerine bildirdi. Mezarlığa gelen arkeologlar taş üzerinde incelemelerde bulundu. İlk incelemelerin ardından üzeri işlenmiş mermer parçasının Eski Bizans dönemine ait olduğu ortaya çıktı. Mezarın üzerini kapattırarak koruma altına alan arkeologlar mezarlık ve çevresinde kazı çalışmaları başlatacaklarını ifade etti.

Kazılan mezarın içinden tarihi bir parça çıkınca defnedilecek vatandaşın yakınları kısa süreli bir şaşkınlık yaşadıktan sonra cenazeyi mezarlıkta bulunan başka bir alana gömdü.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x