Cezaevlerinde anne yanında 400 çocuk bulunuyor

06 Ağustos 2015 Perşembe 12:12

Türkiye'de, 8 farklı ilde yer alan kadın ceza infaz kurumlarında 400 civarında 0-6 yaş arası çocuk bulunuyor. CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, cezaevlerinde annelerinin yanında kalmak zorunda olan çocuklar hakkında Adalet Bakanı Kenan...

Cezaevlerinde anne yanında 400 çocuk bulunuyor

Türkiye'de, 8 farklı ilde yer alan kadın ceza infaz kurumlarında 400 civarında 0-6 yaş arası çocuk bulunuyor. CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, cezaevlerinde annelerinin yanında kalmak zorunda olan çocuklar hakkında Adalet Bakanı Kenan İpek'in cevaplaması istemiyle Meclis Başkanlığına yazılı soru önergesi verdi.

2014 yılı itibariyle Türkiye’de, sekiz farklı ilde yer alan kadın ceza infaz kurumlarında 400 civarında 0-6 yaş arası çocuk bulunduğunu belirten Demir, çocukların en temel gelişim süreçlerini cezaevlerinde geçirmek zorunda kaldığına dikkat çekti. Çocukların bir nebze olsun uzaklaştırılabilmesi için cezaevlerinde çocuklar için uygun koşulların olup olmadığını soran Demir, ceza infaz kurumlarında aileleriyle kalmak zorunda kalan çocukların koşullarının iyileştirilmesi için herhangi bir çalışma olup olmadığını sordu.

En temel gelişim süreçlerini cezaevi koşularında geçirmek zorunda kalan çocukların, her türlü suçlu profiline de tanıklık ettiğinin altını çizen Demir, şu soruları yöneltti:

"Çocukların cezaevi ortamından bir nebze olsun uzaklaştırılabilmesi için cezaevleri içerisinde yeterince oyun parkı, oyuncak, anaokulu ve psikolojik danışman bulunmakta mıdır?

Çocukların doğa ile tanışabilecekleri yeterli yeşil alan var mıdır? Günde kaç kere bu yeşil alanlara çıkarılmaktadırlar?

Çocukların gelişimine uygun yemekler çıkartılmakta mıdır?

Çocuklar temel koruyucu sağlık hizmetlerine erişebilmekte midir? Hastalandıklarında hastaneye kolayca götürülebiliyorlar mı?

Ceza infaz kurumlarında aileleriyle kalmak zorunda kalan çocukların koşullarının iyileştirilmesi için herhangi bir çalışmanız var mıdır?"

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x