CHP’den Müslüm Gürses için soru önergesi

05 Mart 2013 Salı 14:45

İbrahim Tatlıses'in iddiaları üzerine CHP, Sağlık Bakanlığı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye Müslüm Gürses için soru önergesi verdi.

CHP'den Müslüm Gürses için soru önergesi

 Arabesk müziğinin ‘Baba’sı Müslüm Gürses’in cenazesi, dün milyonların katılımıyla Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi. Müslüm Gürses’in ölümünün tıbbi hatalardan kaynaklandığına yönelik olarak kamuoyunda oluşan şüpheler üzerine, CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Sağlık Bakanı'nın yanıtlaması istemiyle TBMM'ye bir soru önergesi verdi.

İBRAHİM TATLISES’İN İFADELERİNE YER VERİLDİ

CHP’den Müslüm Gürses için soru önergesi! Umut Oran’ın TBMM’ye verdiği soru önergesinde İbrahim Tatlıses'in "Senaryo hastanenin aynen planladığı gibi gitti. Baba zaten 1 hafta önce vefat etmişti. Bununla ilgili menajerinin de haberi vardı. Benim de haberim vardı. Hatta hastaneden bir doktor Müslüm Babanın ex olduğunu fakat ailesine söyleyemedikleri için cihaza bağlı tuttuklarını bizzat benim bir yakınıma söylemiş. Doktorlar kimi uyutuyor. Babanın beyin ölümü bir hafta önce gerçekleşmişti zaten. Ben bunu dün akşam Sayın Sağlık Bakanımızla, Sezen Aksu'yla ve ayrıca Hülya Avşar'la da paylaşmıştım. Babanın ölümü kalp yetmezliği, akciğer falan filan değil. Resmen yoğun bakımda kaptığı mikroptan öldü.” şeklindeki açıklamalarına yer verdi.

İŞTE CHP’NİN SORU ÖNGERGESİ

"Bu kapsamda, İbrahim Tatlıses’in size ilettiği bilgiler tarafınızca incelenmiş midir, gerekli müdahale yapılmış mıdır, Müslüm Gürses’in sağlık durumu hakkındaki bilgilerin doğru iletilip iletilmediği kontrol edilmiş midir? Hastane kayıtları ve doktor raporlarına göre Müslüm Gürses’in beyin ölümü hangi tarihte gerçekleşmiş ve hangi tarih/saatte hasta ex olmuştur? İlgili kalp ameliyatına girmeden önce Müslüm Gürses’in akciğer fonksiyon testleri yapılmış mıdır, bu testlerin sonuçları nelerdir? Ameliyat öncesinde hastanın risk analizine göre yapılması gereken gerekli tetkiklerin tamamı yapılmış mıdır, bu tetkikler sonucunda hastanın ameliyat koşullarına sahip olduğu yönünde bulgular ortaya çıkmış mıdır? Hastanenin ilgili yoğun bakım bölümü hijyen standartlarını taşımakta mıdır, hastanın yoğun bakımda hijyen yetersizliği sebebiyle bir mikrop kapıp kapmadığı, burada hastanenin ihmal, kusur veya sorumluluğu olup olmadığı hakkında herhangi bir idari veya adli inceleme başlatılmış mıdır? Müslüm Gürses’in ameliyatına giren heyet kimlerden oluşmaktadır ve bu heyet üyeleri arasında daha önce mesleki ihmali ve kusuru dolayısıyla soruşturma geçirerek idari, adli veya meslek organları tarafından bir cezaya çarptırılmış kişiler bulunmakta mıdır? Türk Tabipleri Birliği ve Yüksek Sağlık Şurası’ndan ceza alan bu doktorların isimleri ve cezaya yol açan tıbbi vakalar hangileridir?"

Yorum Gönder

@name x