CHP’li Gazipaşa Belediye Başkanı Özgenç’in rüşvet davası ertelendi

09 Ocak 2013 Çarşamba 17:44

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinin CHP'li Belediye Başkanı Cemburak Özgenç’in de aralarında bulunduğu 15 kişinin, "İhaleye fesat karıştırmak, kamu zararına dolandırıcılık ve rüşvet" suçlamasıyla yargılandığı dava, 12 Mart’a...

CHP'li Gazipaşa Belediye Başkanı Özgenç'in rüşvet davası ertelendi

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinin CHP'li Belediye Başkanı Cemburak Özgenç’in de aralarında bulunduğu 15 kişinin, "İhaleye fesat karıştırmak, kamu zararına dolandırıcılık ve rüşvet" suçlamasıyla yargılandığı dava, 12 Mart’a ertelendi.

    Alanya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde Hakim Necdet Vural’ın başkanlığında sabah saat 10.00’da başlayan duruşma 1 saatlik öğle arasının ardından 15.30’da sona erdi. Kimlik tespitinin ardından mahkeme heyeti sanıklara ve avukatlarına tek tek söz verdi.

    CHP’li Gazipaşa Belediye Başkanı Özgenç, görev yaptığı süre zarfından hiçbir ihale komisyonunda görev almadığını ifade etti. Sadece belediye çalışanlarına işlerin hızlı ve zamanında yürümesi için talimatlar verdiğini kaydeden Özgenç, teknik takip konuşmalarındaki kayıtları kabul ettiğini ancak yorum yoluyla görüşmelerden anlam çıkartılmasını kabul etmediğini söyledi. İşlerin hızlı yürümesi için doğrudan temin yöntemi ile hizmet satın aldığını belirten Özgenç, hiçbir ihalede kamuyu zarara uğratmadığını kaydetti. Bayındırlık birim fiyatlarının altında ihaleleri tamamlattığını ifade eden Özgenç, “Harita mühendisi olduğum için teknik işlerden anlayan birisiyim, bilmediğim konuları uzmanlara sorar işin başında dururum. İddia edilen tüm ihale ve doğrudan temin işlerini toplam bedeli 1 milyon lirayı bulmaz. Suçlamaları kabul etmiyorum.” dedi.

    Başkan Özgenç, soruşturmanın başlamasına sebep olan eski belediye başkan yardımcısı Ergün Sönmez’in isnat ettiği suçlamaların bir çoğu kendi görev süresinde bilgisi ve kontrolü dahilinde olduğunu son dönemde aynı göreve getirilmeyince bu tür suçlamalarda bulunduğunu iddia etti. Özgenç, “4’lü bilirkişi raporunda ihalelerde usulsüzlük olmadığı görülmektedir. Söylenenler kesinlikle asılsız.” şeklinde savunma yaptı.

    BAŞKAN YARDIMCISI SÖNMEZ: RÜŞVET YOK, SUCUK VAR

    Belediye Başkan Yardımcılarından Rıfat Sönmez ifadesi sırasında söyledikleriyle mahkeme heyeti, sanıklar, izleyici ve avukatları güldürdü. Dinlemelere takılan birçok konuşmalarının çarpıtıldığını belirten Sönmez, “Bir konuşmamda da sucuk yediğimi ve 100 lira para aldığıma yer verilmiş. Alacağım vardı aldım. Rüşvet değil, sucuk yedim.” diye konuşması herkesi güldürdü.

    Hazine adına duruşmaya katılan Avukat Nuray Ayman, kamunun zarara uğratıldığını belirterek sanıkların cezalandırılmasını talep etti.

    Mahkeme heyeti davada adı geçen Cemburak Özgenç'in babası Mustafa Özgenç ile teknik takipte ismi geçen Ergün Sönmez’in tanık olarak dinlenmesine bir sonraki duruşmaya sanıklar Metin Nacar ile Cavit Yurdaer’in hazır edilmesine de dinlenmesine karar verdi.

    Davanın 12 Mart 2013 tarihine ertelendi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x