Çoğu insan hâlâ uçmaktan korkuyor

19 Mayıs 2013 Pazar 15:10

Havacılık Tıbbı Derneği’nin araştırmasına göre havacılık alanındaki gelişmelere rağmen uçmak, hala çoğu insanın korkusu (fobi) olmayı sürdürüyor. İstatistikler, ortalama her üç kişiden birisinin uçuş ya da yükseklik korkusu...

Çoğu insan hâlâ uçmaktan korkuyor

Havacılık Tıbbı Derneği’nin araştırmasına göre havacılık alanındaki gelişmelere rağmen uçmak, hala çoğu insanın korkusu (fobi) olmayı sürdürüyor. İstatistikler, ortalama her üç kişiden birisinin uçuş ya da yükseklik korkusu ile mücadele ettiğini ortaya koyuyor.

        Dünya havacılığındaki gelişmeye paralel, insanların uçuş korkusunu yenmelerini sağlamak için de çeşitli tedavi yöntemleri geliştiriliyor. Dünyada ve Türkiye'de bazı kuruluşlar bu yönde insanlara belli ücret karşılığında hizmet sunuyor. Bilim adamları, en etkili tedavi yönteminin yüzleşme ve uçuşlarla ilgili temel bilgilendirmeyi kapsayan davranışçı terapi olduğunu vurguluyor. Bazı programlarda yüzleştirme tekniği uçuş simülatörlerinde yapılıyor. Uçma korkusu yaşayanlar, simülatöre bindirilerek gerçek uçuş konforuyla yüzleştiriliyor. Bibliyoterapi (BİB) yönteminde ise kişinin okuma ve pratik yapma yoluyla kendi kendine korkusuyla yüzleşmesi sağlanıyor. Ancak uzmanlar, tek başına hiçbir tedavi yönteminin istenilen sonucu vermediği, kişilerin korku seviyelerine göre birkaç tekniğin bir arada kullanılmasının çözüm için daha faydalı olduğu sonucuna ulaştı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x