"Çöl Kaplanı" sıfatlı Fahrettin TÜRKKAN Paşa

18 Ocak 2021 Pazartesi 14:59

Peygamberin kabrini İngiliz güdümlü Bedevi Araplardan padişahın geri çekil emrine rağmen 2 yıl 7 ay boyunca çekirge yiyerek korumuştu. "Çöl kaplanı" lakabını Arabistanlı Lawrence taktı.


Peygamberin kabrini İngiliz güdümlü Bedevi Araplardan padişahın geri çekil emrine rağmen 2 yıl 7 ay boyunca çekirge yiyerek korumuştu. "Çöl kaplanı" lakabını Arabistanlı Lawrence taktı.
Türk tarihinde ilk defa ordu yazışmalarında “MEHMETÇİK” unvanını resmi olarak askerlere veren Fahrettin Paşa'dır.
Soyadı kanunundan sonra Fahrettin Paşa “TÜRKKAN” soyadını almıştı.
Medine Kuşatması'ndan sonra savaş esiri olarak önce 27 Ocak 1919 tarihinde Mısır'a daha sonra da 5 Ağustos 1919 tarihinde Malta'ya sürgün edilen Fahreddin Paşa, sürgün esnasında, savaş suçlularını yargılamak üzere İtilaf Devletleri tarafından İstanbul'da kurulan Kürt Nemrut Mustafa Paşa Divan-ı Harbi adı verilen mahkemece idama mahkûm edildi.
Ancak Ankara Hükümeti'nin gayretleriyle 8 Nisan 1921 tarihinde Malta'dan kurtulduktan sonra Eylül 1921 tarihinde Türk Kurtuluş Savaşı'na katılmak üzere Ankara'ya geldi.
MUSTAFA KEMAL PAŞA tarafından Güney Cephesi'nde Fransız Ordusu'na karşı savaşan Türk kuvvetlerini birleştirmekle görevlendirildi. Fransızlarla Ankara Antlaşması'nın imzalanmasıyla güneyde savaş sona erince 9 Kasım 1921 tarihinde TBMM tarafından Kabil Büyükelçiliği'ne atandı. Türk-Afgan dostluğunun gelişmesinde önemli rol oynadı.
1936 senesinde Ferik korgeneral rütbesi ile ordudan emekli olan Fahreddin Paşa, 22 Kasım 1948 tarihinde bir tren yolculuğu sırasında kalp krizi geçirerek vefat etti. Vasiyeti gereğince, Aşiyan Mezarlığı'nda medfundur.
Ruhu Şad olsun.

Tamer Cihan
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

süleyman şah 10 ay önce yorumlandı

ruhu şad olsun...çünkü bugün türkiye r.t.e. c.başkanlığında ve cumhur ittifakı olarak müthiş işlere imza atıyor...başta yunanistan olmak üzere abd ve ab ülkeleri endişeleniyorlar...kendi uçağını yapan türkiye atom bombasını da yapar...

0 Kişi beğendi.