Cumhurbaşkanı Gül: Kelime hazinesi zayıf bir nesil ortaya çıktı

24 Aralık 2012 Pazartesi 15:41

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkçenin karşı karşıya kaldığı sorunlara işaret ederek, "Kelime hazinesi çok az olan bir nesil ortaya çıktı. İletişim teknolojisi de buna sürüklüyor. Kimse artık mektup yazmıyor. Gençlerin fikirlerine,...

Cumhurbaşkanı Gül: Kelime hazinesi zayıf bir nesil ortaya çıktı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkçenin karşı karşıya kaldığı sorunlara işaret ederek, "Kelime hazinesi çok az olan bir nesil ortaya çıktı. İletişim teknolojisi de buna sürüklüyor. Kimse artık mektup yazmıyor. Gençlerin fikirlerine, nesillere yön verecek yeni dergiler yok gibi geliyor bana." dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED)'ni kabul etti. TDED Genel Başkanı Ekrem Erdem, Cumhurbaşkanı Gül'e, yeni çıkan 'Bizimki Türkçe Sevdası' adlı kitabı ve derneğin kurumsal yayını 'Dil ve Edebiyat' dergisini takdim etti. Erdem'in başkanlığındaki kabule; derneğin genel merkez icra kurulu ve Ankara şubesi yönetim kurulu katıldı.

Ziyaretten büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Abdullah Gül, "Bu makamlarda olmanın dezavantajlarını yaşıyoruz. Eskisi gibi kitapları takip edemiyoruz. O dönemler kitapçılardan çıkmazdık. Sanat, edebiyat dergilerini, yurt dışında bile 10 yıl takip etmiştim." şeklinde konuştu.

"EN ÇOK MEMNUN OLDUĞUM ZİYARETLERDEN BİRİ"

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği'nin ziyaretiyle ilgili memnuniyetini dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, "Son dönemlerde en çok memnun olduğum ziyaretlerden biri oldu. Dil ve edebiyat alanlarındaki çalışmalarınızı görünce çok sevindim. Çok memnun olduğum bir iş yapıyorsunuz. Çok tebrik ediyorum." diye konuştu.

Derneğin Ankara Şubesi'nin yerini çok beğendiğini kaydeden Gül, "Ankara’nın önemli merkezi haline gelir. Çok tebrik ederim. Siyasetten daha heyecan verici bir şey. Orası çok güzel, canlı ve uğrak bir yer. Güzel bir de kitapevi olsun." tavsiyesinde bulundu.

"ANAYASANIN DİLİNDEN ÇOK ÇEKİYORUZ"

Anayasanın dilini gündeme getiren Cumhurbaşkanı Gül, "Anayasanın dilinden çok çekiyoruz. Kanunların dilinden de çok çekiyoruz." dedi. İyi niyet mektuplarına değinen Gül, "İyi niyet mektuplarının çok hoş bir dili vardır. Yüzyıllardır kullanılan dili devam ettirirler. Dil ve edebiyat yönünden, sunumu çok yüksek seviyeli bir dildir. Büyükelçiler bir yere tayin edildiğinde gittikleri ülkenin cumhurbaşkanına sunarlar. Bizimkilerin mektuplarını gözden geçirince, okunduğunda hiçbir ruhu olmayan mektuplar haline geldiğini gördüm. Sıradanlaşmış; kelime, metin neredeyse tamamen değiştirilmiş ve yozlaştırılmıştı. Hemen düzeltin talimatı verdim. Şimdi düzeltiyorlar."

"HER AYDIN BU KİTABI OKUMALI"

TDED Genel Başkanı Erdem de Cumhurbaşkanı Gül'e takdim ettiği 'Bizimki Türkçe Sevdası' adlı eseriyle ilgili, "Türkiye'de her aydın bu kitabı mutlaka okumalı. Şu an 70 bin civarında satıldı. Birkaç yüzbin satılacağını ümit ediyorum." dedi. Cumhurbaşkanı Gül'e, Dil ve Edebiyat dergisiyle ilgili bilgi veren Erdem, "Dergimizde, her sayıda ayrı bir konuyu işliyoruz. Dergideki hedefimiz, yüzbin satış rakamına ulaşmak." açıklamasını yaptı.

Derneğin faaliyetlerini de anlatan Erdem, önümüzdeki yılın başında duyurusu yapılacak '2013'ten 2023'e Mektup', şiir ve mektup yarışmaları, bu yıl Ankara'da düzenlenen 'Anayasanın Dili Sempozyumu' ve liselerarası düzenlenen 'İstanbul Türkçesi' konulu yarışma hakkında bilgi verdi.


Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x