Derinkuyu’da sel ekili alanlara zarar verdi

03 Haziran 2015 Çarşamba 11:59

Nevşehir’in Derinkuyu ilçe merkezi, Yazıhüyük beldesi ve Suvermez köyünde akşam saatlerinde başlayan şiddetli yağmur ve dolu ekili alanlara zarar verdi. İki gün önce akşam saatlerinde başlayan ve yaklaşık dört saat süren şiddetli yağmur...

Derinkuyu'da sel ekili alanlara zarar verdi

Nevşehir’in Derinkuyu ilçe merkezi, Yazıhüyük beldesi ve Suvermez köyünde akşam saatlerinde başlayan şiddetli yağmur ve dolu ekili alanlara zarar verdi.

İki gün önce akşam saatlerinde başlayan ve yaklaşık dört saat süren şiddetli yağmur ve dolu sonrasında fasulye, patates, çerezlik kabak ve sebze bahçelerine zarar verdi. Derinkuyu Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ekiplerinin ilçe genelinde yaptıkları hasar tespit çalışmaları sonrasında Derinkuyu ilçe merkezi, Yazıhüyük beldesi ve Suvermez köyü sınırları içerisinde ekili alanların yüzde 30 ile yüzde 100 arasında değişen oranlarda zarar gördüğü tespit edildi. Yaklaşık 40 bin dekar ekili olan fasulye, kabak çekirdeği ve patates ve hububat ürünleri zarar gördü. En çok da fasulye ve kabak çekirdeğinin hasar gördüğü belirlendi.

Yazıhüyüklü vatandaşların evleri ve arazileri sel sularından korunabilmesi için belediyeye ait kepçenin yanı sıra çevre belediyelere ait kepçeler ve yine İl Özel İdaresine ait dozer ve kepçeler gece geç saatlere kadar çalıştı. Yazıhüyük Belediye Başkanı Cengiz Çavdar yaptığı açıklamada, çalışmaların sabaha kadar devam ettiğini, belediye hoparlörlerinde sık sık anonslar yapılarak, kasabada mal ve can kaybı olmaması için vatandaşlara uyarılarda bulunduklarını belirtti.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x