DEVE DİKENİ YEME ISRARI YADA İHTİRASLARINA YENİLEN İNSAN!

03 Mayıs 2020 Pazar 16:32

Hayat kısa; Arzu ettiğin hayatı düşlerken, yaşadığın hayatı elinden kaçırdığını unutma" ...”

DEVE DİKENİ YEME ISRARI YADA İHTİRASLARINA YENİLEN İNSAN!
“İnsanın en kolay aldatabildiği budala, kendisidir.”
//PeyamiSafa


"Harese nedir, bilir misin oğlum? Arapça eski bir kelimedir. Bildiğin o hırs, haris, ihtiras, muhteris sözleri buradan türemiştir. Harese şudur evladım: Develere çöl gemileri derler bilirsin, bu mübarek hayvan üç hafta yemeden içmeden, aç susuz çölde yürür de yürür; o kadar dayanıklıdır yani. Ama bunların çölde çok sevdikleri bir diken vardır. Gördükleri yerde o dikeni koparır çiğnemeye başlarlar.


Keskin diken devenin ağzında yaralar açar, o yaralardan kan akmaya başlar. Tuzlu kan dikenle karışınca bu tat devenin daha çok hoşuna gider. Böylece yedikçe kanar, kanadıkça yer, bir türlü kendi kanına doyamaz ve engel olunmazsa kan kaybından ölür deve. Bunun adı heresedir. Demin de söyledim, hırs, ihtiras, haris gibi kelimeler buradan gelir. Bütün Ortadoğu'nun adeti budur oğlum, tarih boyunca birbirini öldürür ama aslında kendini öldürdüğünü anlamaz.
Kendi kanının tadından sarhoş olur."
//ZülfüLivaneli, Huzursuzluk


"Kendini yontmayı unutma" der Zeus.


"İnsan, tekrar yücelebilmesi için kendini yeni baştan inşa etmek zorundadır. Ve bu yenileşmeyi ıstırap çekmeden yapamaz. Çünkü o hem mermerdir hem de heykeltıraş. Hakiki biçimini yeniden kazanmak için büyük çekiç darbelerini kendi maddesine indirerek kıvılcımlar çıkaracaktır."
//AlexisCarrel


“Başkalarından üstün olman önemli değil; sen dünküne göre kendinden üstün müsün, önemli olan o!”
//HintAtasözü


"Hayat kısa;
Arzu ettiğin hayatı düşlerken,
Yaşadığın hayatı elinden kaçırdığını unutma" ...”

Alıntı
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x