Diyarbakır’da sokak hayvanları ıslah edilecek

09 Temmuz 2015 Perşembe 14:48

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Diyarbakır Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği arasında sokak hayvanlarının korunması ve ıslahı için protokol imzalandı. Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Sevgi Ekmekçiler, Diyarbakır...

Diyarbakır'da sokak hayvanları ıslah edilecek

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Diyarbakır Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği arasında sokak hayvanlarının korunması ve ıslahı için protokol imzalandı. Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Sevgi Ekmekçiler, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’de örnek gösterilen belediyelerden biri olduğunu, hayvan hakları konusunda hep takdir ettiklerini belirtti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Diyarbakır Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği (DİHAYKO) arasında sokak hayvanlarının korunması ve ıslahı konusunda protokol imzalandı. Protokolle sokakta yaşayan hayvanların korunması ve ıslahı sürecine gönüllü katılımını sağlamak, kamu ile sivil toplum örgütünün birlikte iş üretimini ve insanların doğayla barışık bir yaşam sürdürmesi amaçlanıyor. 8 maddeden oluşan protokol, 3 yıl süreyle geçerli olacak.

Büyükşehir Belediyesi’nde düzenlenen imza törenine, eş başkanlar Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, DİHAYKO Yönetim Kurulu Başkanı Sevgi Ekmekçiler ile Yönetim Kurulu Üyeleri ve Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Genel Başkanı Edip Paçal katıldı. 'Sokak Hayvanlarının Korunması ve Islahı Protokolü', eş başkanlar Gültan Kışanak ile Fırat Anlı ve Sevgi Ekmekçiler arasında imzalandı.

EKMEKÇİLER: BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TÜRKİYE’DE ÖRNEK GÖSTERİLEN BİR BELEDİYE

Eş başkanlara teşekkür eden DİHAYKO Başkanı Sevgi Emekçiler, belediyeden memnun olduklarını ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’de örnek gösterilen belediyelerden biri olduğunu söyledi. Hayvan hakları konusunda herkesin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ni hep takdir ettiğini vurgulayan Ekmekçiler, "Başka şehirlerdeki belediyelerin davranışlarını görünce biz burada olduğumuz için kendimizi çok şanslı hissediyoruz." dedi.

Eş Başkan Fırat Anlı ise önceliklerinin kentteki dezavantajlı gruplar olduğunu kaydederek, bundan sonra beraber çalışacaklarını söyledi. HAYTAP Genel Başkanı Edip Paçal da HAYTAP üyeleri ile Diyarbakır’da bir seminer düzenlemek istediklerini kaydetti. Konuşmalardan sonra HAYTAP Genel Başkanı Paçal, Eş Başkan Kışanak ve Anlı’ya HAYTAP rozetleri taktı.

PROTOKOL NE İÇERİYOR?

Protokolde, tarafların belediye sınırları içinde mevcut sokak hayvanlarının ıslahı, rehabilitasyonu ve insan-hayvan ilişkilerinin uygarlık ölçütü çerçevesinde, doğaya daha duyarlı, şehir halkının sağlıklı bir ortamda yaşaması ve insanın doğaya karşı olan yükümlülüklerini daha iyi yerine getirmek için birlikte çalışmaya karar verildiği, bu çalışmada DİHAYKO’nın bilgi ve becerisinden faydalanılacağı belirtiliyor. Protokolde, karşılıklı taahhütler, işleyişe katkılar ve ortak yürütülecek çalışmalarda tek tek sıralanarak, 3 yıl içinde ortak yürütülecek çalışmalarda uygulanacak işleyiş ele alınıyor.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x