Doğum yapabilmek için 42 kiloya çıktı

24 Aralık 2012 Pazartesi 13:19

İzmir'de yaşayan Berna Mercan, hamile kaldığını öğrenince 32 olan kilosunun üzerine 15 kilo daha alarak sağlıklı bir bebek dünyaya getirdi. Medical Park İzmir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Merve Biçer'e...

Doğum yapabilmek için 42 kiloya çıktı

İzmir'de yaşayan Berna Mercan, hamile kaldığını öğrenince 32 olan kilosunun üzerine 15 kilo daha alarak sağlıklı bir bebek dünyaya getirdi. Medical Park İzmir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Merve Biçer'e kontrole giden 24 yaşındaki Mercan, hamile olduğunu öğrendi. Düşük kilolu olması sebebiyle bebeğini erken dünyaya getirme ve gelişme kısıtlılığı riski mevcuttu. Berna Hanım'a, gebeliği boyunca düzenli kontroller yapılarak beslenmesi planlandı. Böylece 32 olan kilosu 47'ye çıkarıldı.

Konu hakkında açıklama yapan Yrd. Doç. Dr. Biçer, "Düşük kilolu anne adaylarına, gebelik boyunca yeterli ve dengeli beslenme programları yapılmalıdır. Örneğin ideal kiloda bir anne adayının gebelik boyunca 12 kilo alması hedeflenirken düşük kilolularda bu 15–18 kilodur. Bu grup anne adaylarında, doğuma yakın gelişebilen erken doğum ve gelişme kısıtlılığı gibi obstetrik nedenlerden dolayı sezaryen olasılığı artmaktadır. Bizim hastamızın gebeliğine 32 kg. ile başladık. Düzenli aralıklarla yapılan obstetrik muayene ve beslenme programları ile 40. haftaya ulaştırdık. Gebeliği boyunca toplam 15 kg. almıştır." dedi. Biçer, Berna Mercan'ın epidural anestezili normal doğumla 2 kilo 850 gr. ağırlığında bir erkek bebek dünyaya getirdiğini sözlerine ekledi.

Yorum Gönder

@name x