DUİR tatbikatı Ege Denizi’nde yapılacak

08 Mayıs 2015 Cuma 14:50

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Denizkurdu-2015 Tatbikatı Deniz Ulaştırması İçin İşbirliği ve Rehberlik Faaliyetleri (DUİR), 13-18 Mayıs 2015 tarihlerinde Ege Denizi’nde icra edilecek. Tatbikatta, NATO usulleri kullanılarak ticari gemilerle...

DUİR tatbikatı Ege Denizi'nde yapılacak

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Denizkurdu-2015 Tatbikatı Deniz Ulaştırması İçin İşbirliği ve Rehberlik Faaliyetleri (DUİR), 13-18 Mayıs 2015 tarihlerinde Ege Denizi’nde icra edilecek. Tatbikatta, NATO usulleri kullanılarak ticari gemilerle işbirliğinin denenmesi hedefleniyor. Ticari gemiler, herhangi bir gecikme veya maliyet olmaksızın faaliyetlere katılabilecek. DUİR’in amacı ticari denizciliğe işbirliği, rehberlik, tavsiye ve yardım sağlamak ve korsanlıkla mücadele veya askeri hareket gibi askeri faaliyetlerin icra edildiği bölgelerin civarındaki ticari gemilerin emniyetini arttırmak. Bu konsept, NATO tarafından askeri ve ticari denizcilik çıkarları arasındaki karşılıklı müdahaleleri azaltmak, denizdeki emniyeti arttırmak için geliştirildi ve uygulanmaya başladı.

İRTİBAT NOKTASI OLUŞTURULDU

DUİR faaliyetlerinin ticari denizciliğe sağlayabileceği faydalar arttırılmış emniyet, hareket icra edilen askeri sahalardan geçişte gecikmelerin azaltılması, ticari deniz ulaştırma sisteminin çalışmasının devam ettirilmesi, geliştirilmiş tehdide karşılık verme, askeri tahditleri daha iyi anlama ve riskli sahalarda düşük sigorta ücreti olarak sıralanıyor. DUİR Birliği-İzmir, tatbikat kapsamında Türk Deniz Kuvvetleri unsurları ile uluslararası deniz taşımacılığı arasında ticari gemilerle ilgili bilgi alışverişi amacıyla tatbikat günleri 08.00-20.00 saatleri arasında irtibat noktası olarak hizmet verecek.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x