Dünya Azerbaycan Türkleri Dayanışma Günü, Ardahan’da kutlandı

28 Aralık 2012 Cuma 11:15

Dünya Azerbaycan Türkleri Dayanışma Günü, Ardahan Üniversitesi’nde (ARÜ) düzenlenen programla kutlandı.    ARÜ Âşık Zülali Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen program, İstiklal Marşı ve Azerbaycan Milli Marşı’nın...

Dünya Azerbaycan Türkleri Dayanışma Günü, Ardahan'da kutlandı

Dünya Azerbaycan Türkleri Dayanışma Günü, Ardahan Üniversitesi’nde (ARÜ) düzenlenen programla kutlandı.

    ARÜ Âşık Zülali Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen program, İstiklal Marşı ve Azerbaycan Milli Marşı’nın okunmasıyla başladı. ARÜ Dede Korkut Düşünce Topluluğu tarafından organize edilen programa, İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Şureddin Memmedli, Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ali Aslan ile Yrd. Doç. Dr. Rövşen Guliyev ve beraberinde çok sayıda akademik personel ve öğrenci katıldı. Azerbaycan Türklerinin birlik ve beraberliklerini pekiştirmek amacıyla yapılan kutlama, ARÜ’lü Türk ve Azeri öğrencilerin katılımlarıyla gerçekleşti.

    Toplantının açılış konuşmasını yapan ARÜ İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi İngilizce Mütercim ve Tercümanlık Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ali Aslan, “Bugün günlerden benim baba yurdum Azerbaycan’dır!” diyerek sözlerine başladı. Azerbaycan’ın günümüzde yaşadığı sıkıntılara değinen ve Azerbaycan ile Türkiye’nin mevcut iyi ilişkilerinin artarak devam etmesi gerektiğine inandığını belirten Yrd. Doç. Dr. Aslan, “Özümüzü ortaya koymalıyız.” ifadelerini kullandı.

    İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şureddin Memmedli, ikinci konuşmacı olarak çıktığı kürsüde gençlere seslendi. Bir dayanışma içerisinde olduklarını ve bu dayanışma gününü kutladıklarını dile getiren Prof. Dr. Memmedli, “Gençlerimize bu konuda çok büyük sorumluluklar düşüyor ve gençlerimiz üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidirler.” dedi. Bugünün sadece 50 milyon Azerbaycan Türkünün değil tüm Türk dünyasının bayramı olduğunu belirten Prof. Dr. Memmedli, Azerbaycan bayrağı ile Türk bayrağının yan yana olması gerektiğini, bunun birlik ve beraberlik mesajı verdiğini ve çok önemli olduğunu belirtti.

    Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Rövşen Guliyev, ikiye bölünen Azerbaycan’ın parçalandığını ve bu durumun kendilerini oldukça üzdüğünü dile getirdi. Yrd. Doç. Dr. Guliyev konuşmasını, “Bizler geçmişimizden ders almalıyız. Buna göre adımlar atmalı ve geçmişimizi unutmamalıyız.” diye konuşarak, kendi yazdığı bir şiiri okuyarak konuşmasını tamamladı.

    Dede Korkut Düşünce Topluluğu’nun Azerbaycan’ı anlatan sunumunun ardından şiir dinletileri ve Kafkas gösterileri ile devam eden program, Azerbaycanlı şairlerin tanıtılması ile sona erdi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x