Ege Üniversitesi'nde öğrenci toplulukları imza kampanyası başlattı

26 Şubat 2015 Perşembe 14:25

Ege Üniversitesi’nde (EÜ), 20 Şubat 2015 tarihinde Edebiyat Fakültesi önünde çıkan kavgada okulun Ülkü Ocakları sorumlusu Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nun öldürülmesine tepki amacıyla öğrenci toplulukları, güvenliğin sağlanması için...

Ege Üniversitesi'nde öğrenci toplulukları imza kampanyası başlattı

Ege Üniversitesi’nde (EÜ), 20 Şubat 2015 tarihinde Edebiyat Fakültesi önünde çıkan kavgada okulun Ülkü Ocakları sorumlusu Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nun öldürülmesine tepki amacıyla öğrenci toplulukları, güvenliğin sağlanması için imza kampanyası başlattı. Ege Üniversitesi Öğrenci Konseyi bünyesindeki 21 topluluk, üniversite içinde can güvenliği olmadığını ve şiddetin PKK’dan kaynaklandığını söyleyerek, hazırladıkları metni öğrencilerin imzasına açtı. Topluluklar, 27 Şubat 2015 tarihinde rektörlük önünde yapacakları basın açıklamasıyla imzaları, rektörlüğe ve ilgili makamlara ileteceklerini bildirdi.

İmzaya açılan metni şöyle: "20.02.2015 tarihinde Ege Üniversitesi Kampüsü'nde çıkan olaylar sonucu üniversitemiz öğrencilerinden Fırat Çakıroğlu öldürülmüştür. Ege Üniversitesi öğrencileri olarak arkadaşımızın vefatından derin bir üzüntü duyuyoruz. Yerleşkemizde yaşanan bu olay, yıllardır süregelen güvenlik sorununu gözler önüne sermiştir. Bizler kampüs içerisinde can güvenliğimizi tehdit altında hissediyor, çoğu zaman derslerimize giremiyor, sürekli tırmanan şiddet ortamından kaygı duyuyoruz. Yıllardır üniversitemizde yaşanan bu şiddet olayları, topluluklarımıza karşı yapılan saldırılar, ders boykotu denilerek öğrencilere ve akademisyenlere bıçak çekilerek derslerden çıkarılması yaşananların birer örneğidir. Üniversitemizde tüm bu yaşanan şiddetin öncelikli kaynağının ise bölücü terör örgütü PKK’nın faaliyetleri olduğunu tespit ediyoruz. Etnik kışkırtmalarla üniversiteleri şiddet zeminine çekmeye çalışanlara karşı tüm öğrencileri sağduyuya davet ediyoruz. Üniversiteler bilimin, sanatın ve üretimin yuvalarıdır. Üniversitemiz, cumhuriyetin en önemli kalelerindendir. Üniversite öğrencisinin yegâne silahı kalemidir. Bıçağın, taşın, sopanın üniversitede yeri yoktur. Bölücü terörün ve gericiliğin sembollerinin üniversitede yeri yoktur. Arkadaşımız Fırat Çakıroğlu’nun ölümünden sorumlu olanların gerekli cezayı almasını, şiddetin bitirilmesi açısından önemli görüyoruz. Buna ek olarak, üniversitemizde şiddet ortamının bitirilmesi ve bilimsel, sanatsal ve kültürel üretimin önünün açılması için gerekenin yapılması konusunda cumhuriyet savcılarını ve üniversitemiz yönetimini göreve çağırıyoruz. Aşağıda adı bulunan öğrenci toplulukları olarak bu metni imzanıza sunuyoruz. 27.02.2015 tarihinde rektörlük önünde yapacağımız basın açıklamasıyla imzaları rektörlüğe ve ilgili makamlara ileteceğiz."

İmza kampanyasına destek veren öğrenci grupları:

Ege Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Topluluğu
Sosyal Araştırmalar Topluluğu
Egeli Gezginler Topluluğu
Ege Karikatür ve Mizah Topluluğu
Ege Fotoğraf Topluluğu
Ege Sualtı Topluluğu
İletişim ve Sosyal Medya Topluluğu
Genç Girişimciler Topluluğu
Müzikal Topluluğu
Hip-Hop Topluluğu
Bilim ve Teknoloji Topluluğu
Uluslararası İlişkiler Topluluğu
Gateway Topluluğu
Briç Topluluğu
Resim Topluluğu
Viyana Valsi Topluluğu
Ege Üniversitesi Öğrenci Konseyi
Ege Çevre Topluluğu
Sanat Tarihi Topluluğu
Fütürizm Topluluğu

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x