Ehliyet alımında yeni düzenleme geliyor

02 Ocak 2013 Çarşamba 10:41

Ehliyet alımında devrim gibi değişiklik geliyor. Yeni ehliyet alım sistemine göre soru sayısı azaltılacak uygulama saatinde ise artışa gidilecek.

Ehliyet alımında yeni düzenleme geliyor

 Ehliyet alımında yeni düzenleme geliyor. Milli Eğitim Bakanlığı ehliyet alımında yepyeni bir düzenlemeye gidiyor. Yönetmelikte yapılacak devrim gibi değişiklikle trafik kazalarının da önüne geçme hedefleniyor.

Bugün gazetesinden alınan bilgiye göre, Milli Eğitim Bakanlığı, trafik kazalarının yüzde 99’unun insan kaynaklı olduğunun tespit edilmesinin ardından sürücü kurslarına çeki düzen vermek için harekete geçti.

SORU SAYISI DÜŞTÜ

Milli Eğitim Bakanlığı uzmanları yeni yönetmelik için birçok Avrupa ülkesini incelemeye aldı. Ülkelerin trafik kazalarını nasıl minimuma indirdiği belirlendi. Yönetmelik bu amaca göre hazırlandı. Avrupa ülkelerinin kurslardaki denetim mekanizması ve eğitim teknikleri Türkiye'ye uyarlandı.

Bakanlık yetkilileri Avrupa ülkelerinin ele alındığı kapsamlı raporda soru sayısının en fazla olduğu ülke olarak Türkiye'yi belirledi. Türkiye'de teorik sınavda 120 soru sorulduğunu saptayan uzmanlar Avrupa ortalamasının 42 olduğunu ortaya koydu. Bu kapsamda soru sayısının 60'a indirilmesi kararlaştırıldı. Az soruyla daha fazla başarı sağlamayı hedefleyen uzmanlar sistemi uygulamak için yönetmeliği çıkarmak için çalışmalara başladı.

KURUMLAR ARASI İŞBİRLİĞİ

Yönetmelik taslağını hazırlayan bakanlık yetkilileri sistemin yeterliliği için ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile ortak hareket etti. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü taslak metin üzerinde uzlaştı.

UYGULAMA SAATİ ARTTIRILIYOR

Kurslardaki teorik sınavın yanı sıra uygulama sınavında da önemli değişikliklere gidilecek. Mevzuata göre Türkiye'de 15 dakika yapılması gereken sınavın diğer AB ülkelerinde 30 dakika veya 1 saat olduğunu belirleyen uzmanlar Türkiye'de de uygulama sınavının bu seviyeye çekilmesi için çalışmalara başladı.

Yorum Gönder

@name x