El sanatları ile uğraşan psikiyatri hastaları daha hızlı tedavi oluyor

20 Şubat 2013 Çarşamba 11:31

Eskişehir Devlet Hastanesi'nde yatarak tedavi gören psikiyatri hastaları ‘uğraş terapisi’ ile hayata bağlanıyor. El sanatları ile uğraşan hastaların tedavi süresinin kısaldığı ve ilaç kullanımının azaldığı bildirildi. Uzman öğretmenler...

El sanatları ile uğraşan psikiyatri hastaları daha hızlı tedavi oluyor

Eskişehir Devlet Hastanesi'nde yatarak tedavi gören psikiyatri hastaları ‘uğraş terapisi’ ile hayata bağlanıyor.
El sanatları ile uğraşan hastaların tedavi süresinin kısaldığı ve ilaç kullanımının azaldığı bildirildi. Uzman öğretmenler nezaretinde; resim, ahşap boyama, takı tasarımı gibi branşlarla eğitim alan hastalar yıl boyunca ürettikleri eserleri resim ve el sanatları sergisi ile vatandaşların beğenisine sundu.

GÖRSEM Toplum Ruh Sağlığı Merkezi psikiyatri kliniğinde tedavi gören 150 hasta tarafından yapılan resim ve el sanatları sergisi açıldı. Özdilek Resim Sanat Galeresi’nde görücüye çıkan ürünler, psikiyatri hastalarının tedavisi için kullanılıyor. Sergiyi gezen vatandaşlar, hastaların yapmış olduğu ürünlerden diledikleri ürünü satın alabiliyor.


Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Uzmanı Dr. Berkant Yaygan, uğraş tedavisi sayesinde hastaların topluma daha çabuk kazandırıldığını söyledi. Dr. Yaygan," İlk günden itibaren hastaları düzenli psikiyatri, psikolojik hizmetler yanı sıra böyle uğraş tedavili rehabilitasyon hizmetleri veriyoruz. Bu rehabilitasyonun en başında gelen şey spor aktiviteleri onun dışında el işi, resim ve el sanatları uğraşlarıdır.” dedi.

Yapılan ürünleri halka göstererek psikiyatri hastalarına moral kazandırmayı hedeflediklerini kaydeden Dr. Yaygan, “İşe yaradığı duygusu bir şey öğretmenin kıvancı, üstelik bunu grup içinde ve topluluk içinde yapmak disiplin ve düzende gerektiriyor.” ifadelerini kullandı.

Vatandaşlar da açılan sergide hastaların ürünlerini görmekten büyük memnuniyet duyduğunu belirtiyor. Melike Banarlıgil isimli vatandaş, “Burada eğitimcilerimizin emeğinin çok büyük olduğunu düşünüyorum ve sonuçta bir uğraş terapisinin dışında aslında güzel de sanat eserleri çıkmış diye düşünüyorum.” diye konuştu.


Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x