Elazığ'da ilk kez hasta uyutulmadan akciğer ameliyatı yapıldı

23 Mayıs 2013 Perşembe 11:32

Elazığ'da bir ilke imza atılarak, hayati risk taşıyan bir hastaya epidural torakal anestezi (göğüs arka duvarından yapılan anestezi) uygulanarak akciğer ameliyatı yapıldı. Medicalpark Elazığ Hastanesi Yoğun Bakım Sorumlu Hekimi Uzm. Dr....

Elazığ'da ilk kez hasta uyutulmadan akciğer ameliyatı yapıldı

Elazığ'da bir ilke imza atılarak, hayati risk taşıyan bir hastaya epidural torakal anestezi (göğüs arka duvarından yapılan anestezi) uygulanarak akciğer ameliyatı yapıldı. Medicalpark Elazığ Hastanesi Yoğun Bakım Sorumlu Hekimi Uzm. Dr. Güneri Atalan ve göğüs cerrahi uzmanı Opr. Dr. Hasan Demir yönetimindeki ameliyat başarıyla sonuçlandı.

Tunceli’de yaşayan 64 yaşındaki Ahmet Çelik kalp yetmezliği, kalpte ritm bozukluğu ve pil takılı olarak solunum yetmezliği şikayetleriyle başvurdu. Tetkikler sonucunda, ameliyat esnasında genel anestezi uygulamasının kalp pili ve yetmezliği dolayısıyla büyük risk doğuracağı tespit edildi. Hastaya göğüs arka duvarından anestezi uygulaması yapılarak, uyutulmadan akciğer kafesi açılıp balonlar temizlendi. Daha önce bölgede uygulanmayan bu tekniğin anestezide risk taşıyan hastaları sağlığına kavuşturulabileceğini belirten Atalan ve Demir, hastayı gözlem altında tuturak taburcu süresini beklediklerini, her şeyin yolunda gittiğini söyledi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x