Ellermann: Patriotlar birkaç güne kadar hazır olacak

21 Ocak 2013 Pazartesi 13:32

Türkiye'nin Suriye' den gelebilecek olası füze ve uçak saldırısı tehdidine karşı NATO 'dan talep ettiği patriot füze savunma sistemlerini taşıyan Suecia Seaways adlı gemi, İskenderun limanında bekleyişini sürdürüyor. Almanya Patriot...

Ellermann: Patriotlar birkaç güne kadar hazır olacak

Türkiye'nin Suriye' den gelebilecek olası füze ve uçak saldırısı tehdidine karşı NATO 'dan talep ettiği patriot füze savunma sistemlerini taşıyan Suecia Seaways adlı gemi, İskenderun limanında bekleyişini sürdürüyor. Almanya Patriot harekat birliği komutanı Markus Ellermann, hazırlıkların kısa sürede tamamlanacağını duyurdu.

Patriot hava savunma sistemlerini taşıyan 24 bin grostonluk 196 metre boyundaki Danimarka bandıralı geminin hangar kapağı açıldı. İskenderun Körfezi'ne sabah saatlerinde giriş yapan gemi, 8 Ocak tarihinde Almanya'nın Lübeck kenti yakınlarındaki Travemünde Limanı'ndan yola çıkmıştı. Suecia Seaways adlı Danimarka bandıralı gemiden patriot füzelerine ait parçalar indirilmeye başlandı.

İndirme işlemi sürerken Almanya Patriot Harekat Birliği Komutanı Markus Ellermann bir açıklama yaptı. Türkiye'de çok iyi karşılandıklarını söyleyen Ellermann, "Sağsalim bir şekilde sistemlerimiz Türkiye'ye geldi. Askerlerimiz de intikal etti. Bir kaç gün içinde sistemlerin Kahramanmaraş'a yerleştirilmesi gerçekleşecek. Birkaç günde kullanıma hazır hale gelecek. Türkiye'ye teşekkür ediyoruz. Çok iyi bir şekilde karşılandık." ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x