EMO: AKP karanlıktan medet umuyor

04 Ağustos 2015 Salı 18:09

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın HDP`ye oy veren yurttaşları açık bir şekilde tehdit ettiğini belirterek, ‘demokratik değerlerden nasibini almadığını ve siyasi ahlaktan dahi yoksun olduğunu...

EMO: AKP karanlıktan medet umuyor

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın HDP`ye oy veren yurttaşları açık bir şekilde tehdit ettiğini belirterek, ‘demokratik değerlerden nasibini almadığını ve siyasi ahlaktan dahi yoksun olduğunu açıkça göstermektedir’ dedi.

Elektrik Mühendisleri Odası, Bakan Yıldız’ın "İster erken seçim olsun, isterse olmasın HDP`ye verilen emanet oyların önemli bir kesimin ortadan kalkacağına inanıyorum. Hele hele 3 gün elektriksiz kaldığında bunu doğru değerlendireceğine inanıyorum" sözleriyle ilgili yazılı açıklama yaptı. EMO’dan yapılan açıklama şöyle: “Bugüne kadar AKP`ye oy vermeyen köylere, ilçelere hizmet götürmeyen; işçileri işsizlik tehdidiyle miting meydanlarına taşıyan; kamunun kaynaklarını kullanarak yaptığı makarna ve kömür dağıtımına indirgenmiş sosyal yardımlarla yoksulluğu oya tahvil etmeye çalışan; borç ekonomisiyle 'istikrar' tehditleri savurarak seçmen iradesine ipotek koyan AKP, 7 Haziran`da tek başına iktidar olanağını yitirmesinin ardından şiddet ortamından medet ummaktadır. IŞİD`e karşı mücadele görüntüsü altında toplumun çeşitli kesimlerine yönelik operasyonlarıyla ülke çapında terör ortamı yaratılmasına katkı sağlayan AKP, meşruluğu tartışmalı olan geçici bir hükümet eliyle sandıkta sağlayamadığı tek başına iktidara ulaşma hevesi içindedir. Bu anlayış terör ve şiddetle korku toplumu yaratarak oy devşirmeye çalışmaktadır. Soma`dan Ermenek`e madenci cinayetlerinden yüzü dahi kızarmayan, tüm ülkeyi 31 Mart`ta karanlıkta bırakmışken koltuğunda oturmaya devam eden Enerji Bakanı Taner Yıldız, bugün insan hakları başta olmak üzere çağdaş ve demokratik tüm değerleri yok sayarak HDP`ye oy veren seçmenleri elektriksiz bırakarak, 'terbiye edebileceğini' sanmaktadır.

Öncelikle elektrik bir kamu hizmetidir ve hiçbir siyasal iktidarın 'babasının malı' değildir! Bugünün dünyasında temel bir insan hakkı olarak kabul edilen elektriği oy malzemesi olarak kullanmayı amaçlayan AKP, maliyet bazlı fiyat mekanizması düzenlemesiyle önce elektrik zamlarını meşrulaştırmaya çalışmış; seçim dönemlerinde ise çeşitli manipülasyonlarla elektrik fiyatlarına müdahale etmiştir. Dicle Elektrik`in özelleştirilmesinin ardından şirketin kayıp ve kaçak hedeflerinin yükseltilmesi için yöneldiği elektrik kesintileri karşısında çiftçilerin tarımsal desteklemelerini şirket adına gasp etmek dahil olmak üzere elektrik hizmetinin kendi çıkarları doğrultusunda sunumunu organize etmektedir. Elektrik dağıtım özelleştirmeleri başta olmak üzere özelleştirme ve ihalelerde yandaş ilişkilerini gözeten AKP`nin Enerji Bakanı Yıldız, sanki elektrik fiyatlarının 3 aylık dönemlerde düzenlendiğini bilmiyormuş gibi her ay 'Bu ay da elektriğe zam yok' açıklamalarıyla elektriği siyasi çıkar malzemesi olarak kullanmaktadır. Ancak son yaptığı kaygı verici açıklama, AKP`nin siyasi çıkarı için her türlü yola başvurabileceğini göstermiştir. Yıldız açıklamasını sözlerinin çarpıtıldığını ileri sürerek savunmaya kalkmıştır. 'Benim dediğim üç gün elektriksiz kalsınlar, terbiye olsunlar demek değil' diyen Yıldız, sözlerini geri alsa bile bu ayıbın üstünü örtemez. Yıllardır halkı nükleer santral kurulumuna ikna etmek için karanlık gezdirilmiştir. Şimdi de AKP`nin tek başına iktidarını yeniden kurmak için en temel insan hakkı olan elektrik hizmetini kesmekle halkın tehdit etmesi kabul edilemez. Yurttaşların iradelerine ağır bir hakaret içeren bu vahim açıklamayı yapan Enerji Bakanı`nı kınıyor ve derhal istifaya davet ediyoruz.”

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x