EN OLUMSUZ DURUM

19 Aralık 2019 Perşembe 15:53

Proje öncesinde her ne kadar zemin etütleri ve sondajları yapılsa da uygulamada bazı beklenmedik hadiselerle karşılaşılabilmektedir.

EN OLUMSUZ DURUM
Proje öncesinde her ne kadar zemin etütleri ve sondajları yapılsa da uygulamada bazı beklenmedik hadiselerle karşılaşılabilmektedir.

Bu husus bundan önce yapılmış olan tesislerdeki çalışmalarla sabittir. Bilhassa kayaçlarda bulunan kırık ve çatlakların sondajlarla tespiti mümkün olamamaktadır.

Kanal açılarak su verdikten sonra bu kırık ve çatlaklardan Terkos gölüne tuzlu suyun girişim yapması, Terkos Gölü su kaynağının elden çıkması ve İstanbul'un büyük bir bölümün susuz kalması ile neticelenebileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Gerek Terkos gölünün yıllık 140 Milyon m3 gerekse Yıldız dağlarından gelen 235 Milyon m3 ve Sazlıdere Barajından temin edilen 52 Milyon m3 olmak üzer toplam 427 Milyon m3 içmesuyunun elden çıkması, İstanbul'un bir anda susuzlukla karşı karşıya geleceğinin göz önünde bulundurulmasını, bunun için gerekli tedbirlerin zamanında alınmasını elzem kılmaktadır. Kaybedilecek bu miktardaki su kaynağının yerine, yakın mesafelerde su kaynağı bulunmaması sebebiyle deniz suyunun arıtılması suretiyle ikame mecburiyetinde kalınacağı hususu da göz önünde bulundurularak, deniz suyunun arıtılarak işletme maliyetleri ile 1 Nolu koridor alternatifinin maliyet mukayese hesaplarının ....

Ali Bey bu uzun ve teknik konuları ön planda olan raporun en vurucu bölümü belki de burası..

Devletin resmî organı bile siyâsî baskılara rağmen bunları söylemek zorunda kalıyor...

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x