"Engelli çocuk parası bakkala yetmiyor, elektrik ve suyu da kestiler!"

25 Nisan 2015 Cumartesi 09:31

Adana'da bir ailenin yaşadığı yoksulluk görenlerin yüreğini burkuyor. Nefes darlığı çeken 48 yaşındaki İsmet Uymaz, 12 yaşında olmasına rağmen 2 yaşında bir çocuk gibi görünen engelli oğlu Abdullah için devletten aldıkları yardımla...

Adana'da bir ailenin yaşadığı yoksulluk görenlerin yüreğini burkuyor. Nefes darlığı çeken 48 yaşındaki İsmet Uymaz, 12 yaşında olmasına rağmen 2 yaşında bir çocuk gibi görünen engelli oğlu Abdullah için devletten aldıkları yardımla yaşadıklarını belirterek, "Çok zor durumdayız, elektrik ve suyumuzu kestiler, perişanız uzanacak bir yardım eli bekliyoruz." dedi.

Merkez Seyhan ilçesi Yavuzlar Mahallesi'nde, babadan kalma, derme çatma bir evde yaşayan Uymaz ailesi, büyük sıkıntı çekiyor. Baba İsmet Uymaz, kendisinin daha önce eskicilik yaparak geçimini sağladığını ancak nefes darlığı çekmesinden dolayı artık bu işi yapamadığını söyledi. Uymaz, engelli oğlu için devletten her ay 700 lira evde bakım yardımı aldıklarını, 3 ayda bir ise 700 liranın ellerine geçtiğini söyledi. Uymaz, "Benim aldığım para yetmiyor çocuklara. Özürlü çocuk parası bakkala gidiyor. Tedaş geldi cereyanımı kesti benim. Suyumu kestiler, ödeyemiyorum. Gelsinler baksınlar. Benim yatacak yerim bile yok." diye konuştu.

Sağlık sorunlarından dolayı çalışamadığı için bu paranın kendilerine yetmediğini anlatan dertli adam, "Elektrik ve su parasını ödeyemediğim için kestiler. Ne yapacağımızı bilemez durumdayım. Yetkililerden uzanacak bir yardım eli bekliyoruz. Kuru ekmeğe muhtacız. Elbiselerimizi komşularımız yıkıyor. 7 aylık çocuğun sütünü komşular ısıtıyor." dedi.

Oğulları 7 aylık Samet, 12 yaşındaki Derman, 9 yaşındaki Rahim ile 13 yaşında olmasına rağmen 2 yaşındaki bir çocuk gibi görünen oğlu Abdullah'la gündüzleri parkta geçirdiklerini anlatan Uymaz, vatandaşların yardımıyla karınlarını doyurduklarını anlattı. Eşi Songül Uymaz da "Büyüklerimizden bir yardım istiyoruz. Çocuklar okuyor, mumun altında ders yapamıyorlar." dedi. İlkokul 2. sınıfa giden Rahim Uymaz, elektrik ve sularının yeniden açılmasını istedi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x