Erdoğan: Sofralarınızdan beyaz ekmeği kaldıracağız

17 Ocak 2013 Perşembe 14:11

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Artık şu beyaz ekmek denen ekmeği artık sofralardan kaldıralım" dedi.

Erdoğan: Sofralarınızdan beyaz ekmeği kaldıracağız

 Başbakan Erdoğan,  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın, ''Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası''nın başlaması dolayısıyla TOBB İkiz Kuleler'de düzenlenen törende, yılda dünyada 1,3 milyar ton gıdanın israf edildiğini belirtti. 

Bu israfın ekonomik değerinin 1 trilyon dolar olduğunu ifade eden Erdoğan, "Bir yandan yılda on milyon kişi açlık ve yetersiz beslenmeden ölüyor. Diğer tarafta 1,3 milyar ton gıda israf ediliyor. Yılda israf edilen gıdanın 4'te 1'i aç insanlara ulaştırılabilse bu ölümler olmayacak'' diye konuştu. 

Erdoğan, ''Biz tasarruf ettikçe zenginleşen, zenginleştikçe tasarrufu artan bir millet olmak zorundayız'' dedi.

Başbakan Erdoğan, son Bakanlar Kurulu toplantısında kamu kurumlarının ''gayrimenkul israfı'' üzerinde durduklarını belirterek, ''Buralarda çok ciddi israf var. Neden? Senede 1-2 ay gidecekler, tatil yapacaklar, kamp yapacaklar. Ondan sonra ne olacak? Ondan sonra 10 ay buralar çıplak, çürümeye yüz tutacak. Neymiş Kamu mensuplarının oralarda yazın tatillerini geçirmesine fırsat vermek. İlla devlet böyle bir şeyi yapacaksa, belli otellerle anlaşırsın, oralarda gider yazın o tatillerini yaparlar. İşin sevki idaresi budur, anlayış budur ama bu tür anlayışlar bize maalesef yerleşmedi'' diye konuştu.

Erdoğan, ''Bir tarafta yiyecek bir dilim ekmek bulamayan yığınlar, diğer tarafta tıka basa doyan, yiyemediğini de çöpe atan bir kitle var. Bu sürdürülebilir, adil bir tablo, kalkınma ya da refah da değildir. Bu hırstır, tamahtır, açgözlülüktür'' dedi.

Türkiye'de günde bin 500 ton, yılda 550 bin ton ekmeğin israf edildiğini bildiren Erdoğan, bir yılda israf edilen ekmeğin ekonomik değerinin karşılığı olarak, 102 bin asgari ücretliye maaş ödenebileceğini, 500 okul yapılabileceğini söyledi.

"Beyaz ekmeği sofradan kaldıralım"
"Artık şu beyaz ekmek denen ekmeği artık sofralardan kaldıralım" diyen Erdoğan, şöyle konuştu:

"Kepek oranı yüksek ekmeği sofralarımıza getirelim. Bizim dedelerimiz ninelerimiz bu beyaz ekmeği mi yiyordu? Şimdi onun adımlarını atıyoruz. Bu başladı. Hızla da yaygınlaştıracağız."

Yorum Gönder

@name x