Ergan Dağı Kayak Tesisleri'nde gondol sistemi devreye girdi

23 Aralık 2012 Pazar 12:58

Dünyanın sayılı kayak tesislerinden birisi olmaya aday Erzincan Ergan Dağı Kayak Tesisleri'nde çalışmalar son aşamaya geldi. 12 kilometrelik pist uzunluğu ve Gondol sistemi ile kayakseverlerin piste taşınacağı kayak merkezinde, gondollar test...

Ergan Dağı Kayak Tesisleri'nde gondol sistemi devreye girdi

Dünyanın sayılı kayak tesislerinden birisi olmaya aday Erzincan Ergan Dağı Kayak Tesisleri'nde çalışmalar son aşamaya geldi. 12 kilometrelik pist uzunluğu ve Gondol sistemi ile kayakseverlerin piste taşınacağı kayak merkezinde, gondollar test edildi. Vali Selman Yenigün ve kamu kurum ve kuruluş müdürleri, eşsiz güzelliğe sahip Ergan Dağı'nı gondolla gezdi.

Kış mevsiminin yaşandığı Doğu Anadolu Bölgesi'nde, kayak tesislerinde de hareketlilik yaşanıyor. Yapımı tamamlanma aşamasına gelen Ergan Dağı Kayak Tesisleri'nde gondol sistemi devreye sokuldu.
Bakanlar Kurulu kararı ile 2006'da kış turizm merkezi ilan edilen Ergan Dağı Kayak Tesisleri son iki yıl içerisinde yapılan çalışmalar ile turizme yeni bir kapı aralayacak. Vali Selman Yenigün, beraberinde ki Erzincan protokolü, şehir merkezine 10 kilometre uzaklıkta bulunan Yaylabaşı beldesinde ki Ergan Dağı Kayak Tesisleri'ne giderek, 22 adet gondolun bulunduğu alanda inceleme yaparak, gondolları test etti.

Erzincan'ın güneyinde, 3 bin 258 metre yüksekliğindeki Munzur Dağları'nın eteklerinde bulunan 2 bin 970 metre yüksekliğindeki Ergan Dağı'nın, Türkiye'nin en büyük kayak merkezlerinden biri olması için çalışmalar aralıksız sürüyor. Vali Selman Yenigün ve beraberindekiler, yol çalışması ardından, telesiyejler ve gondolların kurulma çalışmasının tamamlandığı, Türkiye'nin en uzun kayak pistine sahip olacak olan Ergan Dağı'nda gondol keyfi yaptı.

AMAÇ; 12 AY SÜRESİNCE DOĞA SPORLARINI YAPMAK
    
        Aynı anda 750 kişinin kayak yapabileceği tesislerin, artık hayal olmaktan çıktığını ve hayata geçirildiğini söyleyen Vali Selman Yenigün, bin 800 metre uzunluğunda ki teleferik gondol sisteminin tamamlandığını belirtti. Vatandaşları nezih ve manzarası bol bir ortamda taşınacağını ve 2012 yılının başında ihale edilen gondol sisteminin bir yıl içerisinde tamamlandığını hatırlatan Vali Yenigün, “12 kilometrelik pist uzunluğu ile beraber ele alındığında, çok kıymetli bir tesis gerçekleştirmiş olduk. Sadece kış sporlarının, kayak sporlarının yapılacağı bir tesisi amaçlamıyoruz. 12 ay hizmet verecek tüm doğa sporlarının yapılabildiği bir Ergan dağından söz ediyoruz. Ergan Dağı, yaz ve kış omluk üzere tüm doğa sporlarının yapılabildiği, bu tesislerle de birlikte bu imkanı daha çok kazanacağı bir konuma gelmiştir. Yamaç paraşütü gibi, trekking gibi doğa sporlarının, yaz aylarında bahar aylarında yapılabilenleri de burada yapılabilecek. Aynı zamanda da kış sporlarının hemen hemen her türlüsünün gerçekleştirilebileceği bir dağ ve kış sporları merkezinde söz ediyoruz. Bu tesisler yaklaşık 45 milyon liralık bir harcama yapıldı. Dünyanın en uzun pistlerinden birine sahip olduğumuz doğrudur. 12 kilometre uzunluğunda piste sahibiz. Aynı anda 750 kişiyi telesiyejle kayak alanına götürüp getirebileceğiz. Yani kayak tesislerinde aynı anda 750 kişi kayak yapabilecek.” açıklamasında bulundu.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x