Ermeni kökenli vatandaşlara yönelik saldırılar protesto edildi

27 Ocak 2013 Pazar 17:40

Fatih’te, Ermeni kökenli vatandaşlara yönelik saldırılar protesto edildi. Bir ay önce öldürülen Maritsa Küçük’ün evinin önüne karanfiller bırakan grup, Samatya Meydanı’na kadar yürüdü. Eyleme BDP Milletvekilleri Sebahat Tuncel ile...

Ermeni kökenli vatandaşlara yönelik saldırılar protesto edildi

Fatih’te, Ermeni kökenli vatandaşlara yönelik saldırılar protesto edildi. Bir ay önce öldürülen Maritsa Küçük’ün evinin önüne karanfiller bırakan grup, Samatya Meydanı’na kadar yürüdü. Eyleme BDP Milletvekilleri Sebahat Tuncel ile Ertuğrul Kürkçü de katıldı.

Halkların Demokratik Kongresi öncülüğündeki bazı sivil toplum kuruluşları, son bir ay içerisinde yaşlı ermeni kadınların uğradığı saldırıları protesto etmek için Kocamustafapaşa Meydanı’nda toplandı. ‘Ermeni halkının yanındayız. Irkçılığa geçit vermeyeceğiz’ yazılı pankart açan eylemciler, ‘Nefret sizin, insanlık bizim’, ‘Ermeni komşuma dokunma’ yazılı dövizler taşıyıp slogan attı.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü ve Sebahat Tuncel ile saçtılar Suavi ve Ferhat Tunç da içinde aralarında bulunduğu yaklaşık 500 kişi, slogan atarak Samatya Meydanı'na kadar yürüdü. Grup, 28 Aralık 2012 de öldürülen Maritsa Küçük'ün evinin önüne gelindiğinde ise ellerindeki karanfilleri apartmanın önüne bıraktı.

Samatya Meydanı’nda grup adına basın açıklamasını okuyan Ahmet Soymadi, yapılan saldırıların sistematik olduğunu iddia etti. Saldırıları kınayan Soymadi olayların kısa sürede aydınlatılmasını istedi.

BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel de saldırıları kınadığını belirterek, “Tek dil, tek millet, tek düşünce, tek din' diyenler unutmasınlar ki buradaki saldırılarda kendileri sorumludurlar. Bu ülkede halkların eşit olmadığını söyleyenler bir halkın başka halka dair daha üstün olduğunu söyleyenler bilsinler ki bu saldırılara zemin olanlardır. Onları uyarıyoruz. Biz sadece halklar kardeştir demiyoruz. Aynı zamanda halklar eşittir diyoruz. Halklar kardeştir ve eşittir” dedi.


Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x