Ermeni tasarısına 'evet' oyu veren vekilden Türkiye itirafı!

01 Kasım 2019 Cuma 11:48

ABD'li Demokrat Vekil Steve Cohen, 29 Ekim günü Temsilciler Meclisinde yapılan oylamada 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını içeren karar tasarısında 'evet' oyu kullanmasını 'Türkiye ABD'ye saygı duymuyor gibi görünüyordu' sözleriyle açıkladı.

Ermeni tasarısına 'evet' oyu veren vekilden Türkiye itirafı!
Temsilciler Meclisinde Tennesse eyaletini temsil eden ve Türkiye-ABD ilişkileri grubunda yer alan Cohen, 29 Ekim günü oylanan 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını içeren karar tasarısına ilişkin yaptığı açıklama ile tasarının nasıl siyasi nedenlerle kabul edildiğini itiraf etti.

Tasarıya yönelik yapılan oylamada "evet" oyu kullanan Cohen, bugün yaptığı açıklamada tavrıyla ilgili, "Ermeni tasarısına hep karşı çıktım ama bu hafta tasarı lehine oy kullandım. Çünkü, Türkiye ABD'ye saygı duymuyor gibi duruyordu." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin Suriye'de düzenlediği Barış Pınarı Harekatı'nın kararını etkilediğini belirten Cohen, "Kongre'nin modunun değiştiğini söyleyebilirim. Ermeni tasarısı için geçen yıldan önce asla 218 oy sayısı yakalanmamıştı." değerlendirmesinde bulundu.

TEMSİLCİLER MECLİSİNİN KARARLARI

ABD Temsilciler Meclisi, 29 Ekim'de, Barış Pınarı Harekatı ile bağlantılı olarak Türkiye'ye yaptırımlar uygulanmasını öngören yasa tasarısı ile 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını içeren kararı kabul etmişti.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ABD Temsilciler Meclisince kabul edilen sözde "Ermeni soykırımı" kararının reddedildiği bildirilmiş, iç politika saikleriyle alınmış olan bu kararın tarihi ve hukuki dayanağı bulunmadığı vurgulanmıştı.

Bakanlığın açıklamasında ayrıca Barış Pınarı Harekatı'yla bağlantılı olarak Türkiye'ye yönelik yaptırımlar uygulanmasını öngören yasa tasarısının ABD Temsilciler Meclisince kabul edilmesi de şiddetle kınanmıştı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 2 hafta önce yorumlandı

sizde bokunu çıkartan eski ortaçağ kardinalleri gibisiniz.96 senedir kuzenin ingiltere ve sonra bizi sana devreden ingiltere ve sen bize kan kusturdunuz ulan..türkiyeye biçtiğiniz role bakarmısınız.sanki ingilterenin-ingiliz milletler topluluğu üyesi devletmiş gibi gördü.abd.de bizi 53.eyaleti veya sömürgesi gibi göd-rdü-sen patates-soğan üret sanayi seni ilgilendirmez.içimizdeki gurursuz maloğlu mallar.rahmetli **ki̇lli̇gi̇lin thkurumu- devletlerin yolcu uçağı ihracatını sabote ettiler

0 Kişi beğendi.