Eroğlu, Uzunköprü İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nin temelini attı

20 Ocak 2013 Pazar 16:31

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Edirne’de Uzunköprü İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nin temelini attı. Eroğlu, çevrenin, temizliğin siyasetinin olamayacağını belirterek, Ergene havzasını mutlaka temizleyeceklerini söyledi....

Eroğlu, Uzunköprü İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi'nin temelini attı

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Edirne’de Uzunköprü İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nin temelini attı. Eroğlu, çevrenin, temizliğin siyasetinin olamayacağını belirterek, Ergene havzasını mutlaka temizleyeceklerini söyledi.

Bakanlık, nehir kirliliğini önlemek amacıyla 'Şafak Harekatı' başlattı. Bu çerçevede, Uzunköprü’de yaklaşık 6,5 milyon liraya mal olması beklenen arıtma tesisinin temeli atıldı.
Temel atma törenine; Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Edirne Valisi Hasan Duruer, AK Parti Edirne Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu, CHP Milletvekili Recep Gürkan, Kemal Değirmendereli ve çok sayıda vatandaş yaptı.

Törende konuşan Bakan Eroğlu, havzayı temizlemek için ilk kez bölgede bir atıksu arıtma tesisi kurulacağını ifade etti. Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Uzunköprü ilçesine yapılan atık su arıtma tesisi benim uzmanlık alanımdadır. Buradaki sistem dünyadaki en ileri atık su arıtma teknolojisiyle kurulacak. İleri biyolojik arıtma ile temizlenmiş olan evsel atık sular, Ergene Nehri'ne deşarj edilecektir. Arıtma tesislerinin işletmeye alınmasıyla Ergene Nehri hızla daha temiz bir hal alacaktır. Buradaki sistem, İstanbul Paşaköy'deki gibi yüzde 99 temizleme oranına ulaşacaktır.”

Bir Kurban Bayramı’nın 3’üncü gününde Afyonkarahisar'da bulunduğu sırada, Başbakan'ın kendisini aradığını ve Ergene’nin durumunu sorduğunu vurgulayan Veysel Eroğlu, “Ben de biz sadece kontrol eder ceza keseriz diye cevap verince, ‘bu işi sen üstlen, gerekirse kanun değişikliği yapalım’ diyerek talimatı verdi. Biz de Ergene havzasının tamamını ele alarak eylem planı hazırladık. Bunun adına da ‘Şafak Harekatı’ adını verdik. Toplam maliyeti 3 milyar liradır. Trakya ve Edirne için bu gereklidir. DSİ’de bunun için bir daire kurduk. Bizzat ben takip ediyorum. Kurulan tesislerin en modern, en ileri olması için çalışıyoruz. Ergene’yi el birliği ile kurtaracağız. Hep birlikte el ele yapacağız. Ergene’yi kurtarmak için söz veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Uzunköprü’de temeli atılan tesisin 11.12. 2013 saat 14.15’e kadar tamamlanacağını kaydeden Bakan Eroğlu, tesisin yapımını üstlenen firmanın sahibi Önder Çeri’yi kürsüye davet ederek, bu tarihte bitirmesi için söz aldı.


Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x