Erzurum ve Antalya'da Nevruz Olaylı Geçiyor!

17 Mart 2013 Pazar 19:23

Erzurum Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi önünde PKK'li grubu protesto için toplanan Erzurumlular , polis engeliyle karşılaştı.

Erzurum ve Antalya'da Nevruz Olaylı Geçiyor!

 Daha sonra mahalle aralarından sızarak kutlamaların düzenlendiği Mal Meydanı'na akın eden grup, buradaki ev ve iş yerlerinin camlarını taşlarla kırdı.Yaklaşık 500 metre birbirlerine yaklaşan gruplara polis; panzer, akrep ve çevik kuvvet ekibiyle müdahale etti. Polisin dağılın ısrarına karşı direnen gruplara biber gazı sıkıldı. Olaylar ara sokaklarda kavgalarla devam ediyorGölbaşı semti savaş alanı gibi olaylar sürüyorErzurum'da BDP Mitinginde, gerçekleştirildiği yere yürümek isteyen Erzurumlulara polis biber gazıyla müdahale ediyor.Erzurumlular ise  Yanlış Yere Sıkıyorsunuz Sayın Emniyet! Yanlış Yere!. diye haykırıyor

 Erzurumlular burası erzurum burdan çıkış yok diye haykırıyorTaşlı sopalı birbirlerine giren gruplara polis tazyikli su ve gaz bombası atarak müdahalede bulundu. Çok sayıda gözaltı olurken, yaralananlara ambulansta bulunan sağlık ekipleri müdahale etti.

Gerginlik Devam EdiyorPKK'lıların Dağılmasından Sonrada Olaylar Devam Etti

 Erzurum’un çeşitli semtlerinde toplanan Erzurumlular ellerinde Türk bayraklarıyla kutlamanın yapıldığı alana doğru yürüyüşe geçti.BDP’nin Karadeniz’e olduğu gibi Erzurum’a giremeyeceğini söyleyen Erzurumlular, "Apo’nun piçleri yıldıramaz bizleri’, ’Ya Allah bismillah Allahuekber’, ’Şehitler ölmez, vatan bölünmez’ sloganları atan Erzurumluları engellemek için polis Kazım Yurdalan Mahallesi’nin çevresinde etten duvar ördü.Bu sırada barikatı aşan gruplara polis cop ve biber gazı kullanarak müdahale etti. Buna karşın yaklaşık 500 kişi, polisin kurduğu iki barikatı da aşarak kutlamanın yapıldığı alana girdi. BDP’nin kutlamasına katılan grupla, bunu protesto için alana gelen grup birbirine taş ve sopalarla saldırdı. Polis cop ve biber gazıyla müdahale ederek güçlükle çatışmayı sonlandırırken, arada kalan bir polis memuru yaralandı.Nuvruz kutlamasının yapıldığı alandaki olaylara katılan gruplar polis tarafından dağıtılırken, kentin çeşitli semtlerinden yürüyüşe geçen gruplar Cumhuriyet Caddesinden geçerek Havuzbaşı semtindeki Atatürk Anıtı önünde toplandı. Polisin müdahalesine karşın dağılmayan kalabalık, İstiklal Marşı söyledi. Sayıları giderek artan grup PKK ve Abdullah Öcalan aleyhine sloganlar atıp uzun süre protestolarını sürdürdü.

ANTALYA'DADA GERGİNLİK YAŞANDIAntalya’da da BDP'lilerin Nevruz kutlaması yaptığı alana yürümek isteyen Antalyalılar ile polis arasında arbede yaşandı. Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan başka bir grup, slogan atarak BDP'lileri protesto etti.Daha sonra Nevruz Bayramı etkinliğinin yapıldığı alana yürümek isteyen gruba polis müdahale etti. Arbede yaşanması üzerine Konyaaltı Caddesi'ne, Şehit Binbaşı Turgut Cengiz Toytunç Caddesi'nden ulaşmak isteyen grup yine polis engeli ile karşılaştı.

BDP MERKEZİNE YÜRÜMEK İSTEDİLER

Buradan ayrılan grubun BDP il binasına yürümek istemesi üzerine polis ekipleri bina önünde güvenlik önlemi aldı. İl binasına doğru giden gruptakiler, Yüzüncü Yıl Bulvarı'nda polis ekiplerince çembere alındı. Göstericiler, polisle yaptıkları konuşmanın ardından dağıldı. 
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x