Evde bakım maaşının kesilmemesi için adres değişikliğine dikkat

30 Ocak 2013 Çarşamba 16:37

Sivas Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Zafer Yıldırım, engelliler için verilen evde bakım maaşının kesilmemesi için adres değişikliği yapıldığı an bilgi verilmesi gerektiğini söyledi. Zafer Yıldırım, son günlerde dikkati çeken...

Evde bakım maaşının kesilmemesi için adres değişikliğine dikkat

Sivas Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Zafer Yıldırım, engelliler için verilen evde bakım maaşının kesilmemesi için adres değişikliği yapıldığı an bilgi verilmesi gerektiğini söyledi.

Zafer Yıldırım, son günlerde dikkati çeken bir duruma vurgu yaparak, evde bakım maaşlarında adres değişikliğine mutlaka dikkat etmek gerektiğini bildirdi. Evde bakım maaşının bağlanması için 3 kriter bulunduğunu kaydeden Yıldırım, "Engellinin, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne müracaat ettiği andan itibaren, sağlık kurulu raporunun yüzde 50 ve üzeri ağır özürlü bölümünün 'evet' olarak işaretleniş olması, kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte ikisinden yani 466 TL’den düşük olması, 3. kriterin ise Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nden aileyi ziyaret edecek olan heyetin yerinde inceleme yapması ve o aileyle ilgili bakım maaşı bağlanıp bağlanmayacağına dair karar vermesi gerekir." dedi.

Yıldırım, 3 madde doğrultusunda evde bakım maaşını bağladıklarını, engellilere daha mutlu ve huzurlu ortamları hazırlamaya çalıştıklarını dile getirdi.

"ADRES DEĞİŞİKLİĞİ MUTLAKA BİLDİRİLMELİ"

Evde bakım maaşı bağladıkları vatandaşlarla sözleşme imzaladıklarını, ilgili sözleşmede geçen ifadede, ‘Engellinin adresi değiştiği zaman 15 gün içinde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne adresinin değiştiğine dair bilgileri bildirmesi gerekiyor.’ şeklinde yazdığına işaret eden Yıldırım, şöyle devam etti: “Yönetim Bilişim Sistemi (YBS) üzerinden bakım maaşlarını ödüyoruz ve Nüfus Müdürlüğü ile koordineli çalışıyoruz. Adresler sistemimize otomatik olarak düşüyor. Eski adresi yeni adrese nakledemediğimizden dolayı da bakım maaşlarını kesmek zorunda kalıyoruz. Engellilerin mağdur olmaması ve sıkıntı yaşamamaları için adres değişikliliğini yaptıkları andan itibaren 15 gün içerisinde il müdürlüğüne mutlaka bir dilekçeyle başvurmaları, nüfustan alacakları 'aile toplum kağıdı'nı bize teslim etmeleri gerekiyor. Bu şekilde maaşı kesilmemiş olacaktır.”

BAKIM MAAŞINA ZAM GELDİ

Ocak’tan itibaren ödenecek bakım maaşının 700 TL’ye yükseltildiğinin müjdesini veren İl Müdürü Yıldırım, “Sosyal devlet olma ilkesi doğrultusunda, engellilere, evde bakım hizmeti çerçevesinde 4 bin 500 engelliye 700’er TL ödeme yapılmaktadır. Sivas’ta bulunan 5 bakım merkezinde yaklaşık 650’ye yakın engellinin korunması ve bakımı sağlanmaktadır. Bu şartımız da herhangi bir bakıcısı yoksa, herhangi koruyanı yoksa, ilgili yönetmelik kapsamında bakım merkezlerinde her ay yaptığımız rutin kontrollerle denetimlerle engellilerimizin daha rahat yaşamalarını sağlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yıldırım, devletin, 650 engellinin bakım merkezinde koruma ve bakımları sağlandığı için her bir engelli karşılığında 2 asgari ücret karşılığında ödeme yaptığını kaydetti. Yıldırım, "Bu manada Sivas’ta sokakta kalan ve ötelenmiş olan hiçbir engellimiz bulunmamaktadır. Devlet, engellilerin hizmetindedir.” dedi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x