Facianın yıl dönümünde Soma yürüyüşü

14 Mayıs 2015 Perşembe 00:41

Ankara’da değişik kesimlerden toplanan gruplar, Soma faciasının yıl dönümü dolayısıyla yürüyüş düzenledi. Sloganların atıldığı yürüyüşte baret takan eylemciler, madenci heykelinin önüne karanfil, kömür ve baret bıraktı. Ankara’da...

Facianın yıl dönümünde Soma yürüyüşü

Ankara’da değişik kesimlerden toplanan gruplar, Soma faciasının yıl dönümü dolayısıyla yürüyüş düzenledi. Sloganların atıldığı yürüyüşte baret takan eylemciler, madenci heykelinin önüne karanfil, kömür ve baret bıraktı.

Ankara’da Sakarya Caddesi üzerinde dün saat 18.30 sıralarında toplanan kalabalık, Soma faciasının yıl dönümü için bir araya geldi. Soma için dövizler taşıyıp sloganlar atan grup, bir süre sonra yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca da sloganlar atan vatandaşlar, Olgunlar Sokak’ta bulunan Madenci Anıtı’nın önünde toplandı. Etkinliğe katılanlar Madenci Anıtı’nın önüne karanfil, kömür ve madenci baretleri bıraktı.

Grup adına basın açıklaması yapan bir eylemci, "Bugün bu acıyı unutturmamak için, böyle acıların bir kez daha yaşanmaması için alanlardayız. Ne yazık ki böylesine büyük bir facianın ardından sorumluların görünen bir kısmının yargılandığı Soma davası bu haliyle kamuoyunu tatmin edecek bir tablo çizmemektedir. Ülkemizde Soma gibi bir facia yaşandıktan sonra dahi her ay onlarca emekci iş cinayetlerinde yaşamını yitirmekte. Bu kaza mıdır, kader midir? Hayır bu resmen cinayettir. Emekçileri güvencesizliğe, taşeronlaşmaya, denetimsizliğe teslim edenlerin işlediği cinayettir” dedi.

Gruplar basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı. Çevik Kuvvet ekipleri de görev aldı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x