Faili meçhul kazısında kuyudan elbise parçaları çıktı

23 Mayıs 2013 Perşembe 11:59

Mardin'in Kızıltepe ilçesine bağlı Katarlı köyünde geçen ay yapılan kazılarda, 1995 yılında kaybolan Şemsettin Yalçınkaya ve Nejat Yalçınkaya kardeşlere ait kemiklerin bulunmasının ardından bu kez Aysun köyü yakınlarındaki kuyularda...

Faili meçhul kazısında kuyudan elbise parçaları çıktı

Mardin'in Kızıltepe ilçesine bağlı Katarlı köyünde geçen ay yapılan kazılarda, 1995 yılında kaybolan Şemsettin Yalçınkaya ve Nejat Yalçınkaya kardeşlere ait kemiklerin bulunmasının ardından bu kez Aysun köyü yakınlarındaki kuyularda kazı başaltıldı.

A.Vahap Ateş, M.Emin Abak ve Yusuf Tunç'un izini bulmak için bu sabah yapılan kazılarda, bazı elbise parçalarına ulaşıldı. Kızıltepe Cumhuriyet Başsavcısı, İHD temsilcileri, avukatları ve kayıp yakınlarının hazır bulunduğu kazılar devam ediyor. Olay Yeri İnceleme ekipleri, elbiseleri delil torbalarına koyarak incelenmek üzere götürdü. Kazılar sırasında jandarma ekipleri yoğun güvenlik önlemleri aldı. Savcı gözetiminde yapılan kazılarda, 1990 yıllarda gözaltına alınan ve bir daha kendilerinden haber alınamayan Ateş, Abak ve Tunç'un izini aranıyor. İHD Mardin Şube Başkanı Erdal Kuzu, 1990'lı yıllarda kaybolan 52 kişiden şu ana kadar haber alınamadığını belirterek, "Bizler insan hakları savunucuları olarak, 52 yurttaşın Mardin'deki akıbetinin ortaya çıkması ve aynı zamanda 93 ile 96 yılları arasında bir devlet konsepti olarak uygulanan sistematik kaybettirme vakalarının bütün gerçekliğiyle ortaya çıkarılmasını istiyoruz." dedi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x