Fatih Camii'nde eller Suriye için açıldı

20 Ocak 2013 Pazar 16:13

İstanbul'daki Fatih Camii’nde bir araya gelen 3 sivil toplum kuruluşu, Suriye’de devam eden mezalimin durması için toplu dua yaptı. İsmailağa Camii İlim ve Hizmet Vakfı, İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF ) ve Yavus Sultan Selim...

Fatih Camii'nde eller Suriye için açıldı

İstanbul'daki Fatih Camii’nde bir araya gelen 3 sivil toplum kuruluşu, Suriye’de devam eden mezalimin durması için toplu dua yaptı.

İsmailağa Camii İlim ve Hizmet Vakfı, İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF ) ve Yavus Sultan Selim Gençlik Derneği tarafından düzenlenen 'Suriye İçin Duada Buluşalım' merasimine büyük bir kalabalık katıldı. Merasimde eller Suriye'de devam eden kanın ve gözyaşlarının durması için açıldı.

Suriye’den de bazı din adamlarının da katıldığı merasim, Kur’an-ı Kerim’in okunmasıyla başladı. Dua merasiminde bir konuşma yapan Fatih Belediyesi Başkanı Mustafa Demir, Suriye’nin yaşanan mezalimde Suriye halkının büyük bir insanlık sınavı verdiğini söyledi.

Cami avlusunu dolduran kalabalığa hitaben bir konuşma yapan Suriyeli alim Eymeh Şeybani ise Suriye’de her gün 250 dolayında insanın öldüğünü, sırf daha şerefli bir yaşama arzusunda olan insanlara karşı büyük bir zulüm işlendiğini belirtti. Fransa’nın, çıkar amaçlı olduğu için, hemen Mali'ye müdahalesini eleştiren Şeybani, dünyanın önde gelen devletlerini Suriye’de yaşanan büyük insanlık dramı karşısında suskun kalmakla suçladı.

Merasimde daha sonra eller açıldı ve uzun uzun, gözyaşları içersinde dua yapıldı. Yapılan dualara hep bir ağızdan ‘amin’ diyen cami avlusunu dolduran kalabalık, olaysız bir şekille dağıldı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x