Gazeteciye, sosyal paylamış sitesinden Erdoğan’a ‘tehditten’ 6 ay hapis cezası

19 Mart 2015 Perşembe 13:39

Adana'da gazetecilik yapan Mine Bekiroğlu(28), sosyal paylaşım sitesinde dönemin Başbakanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a 'hakaret' ettiği iddiasıyla açılan davada 6 ay hapis cezasına mahkûm edildi. Gazeteci Bekiroğlu, Facebook'taki...

Gazeteciye, sosyal paylamış sitesinden Erdoğan'a ‘tehditten' 6 ay hapis cezası

Adana'da gazetecilik yapan Mine Bekiroğlu(28), sosyal paylaşım sitesinde dönemin Başbakanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a 'hakaret' ettiği iddiasıyla açılan davada 6 ay hapis cezasına mahkûm edildi.

Gazeteci Bekiroğlu, Facebook'taki hesabından Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik 'hakaret içerikli' paylaşımlarda bulunduğu gerekçesiyle 15 Şubat 2014'te Adana Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi görevlilerince gözaltına alındı. Bilgisayarına el konulan Bekiroğlu, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. Soruşturmayı tamamlayan cumhuriyet savcısı, Bekiroğlu hakkında, "Sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret (TCK 125/1-2-3.a-4,53/1) suçundan 2 yıla kadar hapis cezası talebiyle dava açtı. Adana 6'ncı Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasında sanık Mine Bekiroğlu ile tarafların avukatları hazır bulundu.

Suçlamaları kabul etmeyen Bekiroğlu, savunmasında sosyal paylaşım sitesindeki ifadelerin kendisine ait olduğunu ve hakaret kastı taşımadığını söyledi. Bekiroğlu, “Eleştiri ve yorumdur. ‘Süleyman Demirel Güzelyalı Mahallesi’nde yok. Bilal biz varken yaparlar mı sence, Tayyibin tayfası malum, arkadan vurmaya alışık. Sen RTE artık ecelinle ölmeyi hak etmiyorsun.’ ifadelerini ben yazdım. ‘Sen RTE…’ ile başlayan ifadeyi ben beddua amacıyla yazdım. Ben suç işlediğimi düşünmüyorum.” dedi.

‘POLİTİKACILARIN ELEŞTİRİLME SINIRI DARALIYOR’

Bekiroğlu’nun avukatı Aziz Erbek ise polisin rutin uygulamanın dışına çıkarak, müvekkilinin üzerinde baskı kurmak amacıyla sabah saatlerinde evine geldiğini kaydetti. Soruşturmanın bu şekilde başladığını açıklayan Av. Erbek, şöyle devam etti: “(Dönemin) Başbakana (Tayip Erdoğan) yönelik ‘seni seviyorum, Allah belanı versin’ şeklindeki ifade Yargıtay 4. Ceza Dairesi’nin kararı ile eleştiri olarak kabul edilmiştir. Muhatap somut olarak bu ifadeyi duymasına rağmen Yargıtay bunu suç olarak kabul etmemiştir. Anayasa Mahkemesi’nde vatandaşların kamu yöneticilerine sarf ettiği ağır nitelikteki sözlerin de eleştiri sayılması gerektiği yönünde içtihatlar çıkmıştır. Amerika Yüksek Mahkemesi daha bu şekilde kararlar almaktadır. Yargıtay 4. Ceza Dairesi’nin de pop sanatçılarla ilgili verdiği kararlarda da kişi halkın önüne çıktıysa ve şöhret kazandıysa bu kişilerin ağır eleştirilere tahammül etmesi gerektiği yönünde kararları bulunmakta. Bu cümlelerin hakaret ve tehdit kabul edilmesi halinde politikacıların eleştirme sınırı oldukça daralacaktır. Müvekkilimizin suç işleme kastı yoktur. Amacı ve kastı eleştiriye yöneliktir.”

Mahkeme başkanı paylaşımlardan “Sen RTE artık ecelinle ölmeyi hak etmiyorsun” ifadesini ‘tehdit’ olarak değerlendirip Mine Bekiroğlu’na 6 ay hapis cezası verdi. Ceza ‘iyi halden’ 5 aya düşürülüp, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi. Ayrıca Bekiroğlu, Erdoğan’nın avukatına bin 500 lira vekillik ücreti ödeyecek.

'BU ŞEKİLDE GAZETECİLER VEYA MUHALİFLER BASKI ALTINA ALINMIŞ OLUYOR'

Anne, baba ve gazeteci arkadaşlarının da izlediği yargılama sonrası Bekiroğlu, karar okununca gözyaşlarına hakim olamadı. Karara tepki gösteren Avukat Aziz Erbek, müvekkilinin sosyal paylaşım sitelerinde ‘eleştiriyel’ bir takım mesajlar attığını kaydetti. Mahkemelerden daha objektif ve tarafsız– şikayetçinin kim olduğuna bakılmaksızın–hükümler vermesini beklediklerini dile getiren Erbek, şunları söyledi: “Türk halkının yargıdan başka dayanacağı bir yer kalmadı. Verilen ceza, -üzülerek söylemek lazım ki- yargının politikanın etkisinde kaldığı anlayışını çağrıştırıyor. Bunu doğru bulmuyoruz. İnsan hakları, özgürlükler politikacıları en geniş şekilde eleştirilebilmesini öngörüyor. Müvekkilimiz eleştiri yapmak amacıyla paylaşım yapıyor. Ama belli ki Cumhurbaşkanının en ufak bir eleştiriye dahi tahammülü kalmamış. Cumhurbaşkanının çok sık Şeyh Edebali’den bahseder. Şey Edebali’yi bir kez daha okumak lazım. Ki orada ‘Bundan sonra eleştiri senin için bir haktır, eleştirenleri düşman görmeyeceksin.’ der. Ama bugün Türkiye’yi yönetenler ufak bir eleştiriyi saldırı olarak kabul ediyor. Tahammülleri yok. Aslında demokrasiye inanmıyorlar. Demokrasiye fazlalık olarak görüyorlar. Türkiye’ye yazık. Çok daha iyi koşullardan bu noktalara taşındık. Despotizm ve baskı rejimlerde yaşamak itemiyoruz. Müvekkilime ‘tehditten’ 6 ay hapis cezası verilip, tecil ettiler. Bu ceza kabul edilemez. Bekiroğlu’nun söylediği tek cümle, ‘ecelinle ölmeyi hak etmiyorsun’dan ibarettir. Yargıtay’ın önceki içtihatlarıyla tamamen çelişen bir karar. Bu şekilde gazeteciler veya muhalifler baskı altına alınmış oluyor. Eğer beraat etmiş olsaydı kişilerin yöneticileri eleştirme hakkı daha geniş yorumlanmış olacaktı. Kararı temyiz edeceğiz.”

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x