Gediz Üniversitesi aile danışmanları yetiştirecek

06 Şubat 2013 Çarşamba 12:41

Kanayan yaraya dönüşen kadına şiddetin, boşanmaların ve intiharların ilacı aile danışmanlığı. Yurtdışında yaygın olarak uygulanan bu sistem, Türkiye'ye de taşınıyor. Her ailenin bir danışmanı olması hedefleniyor. Bu kişiler, çiftlerin...

Gediz Üniversitesi aile danışmanları yetiştirecek

Kanayan yaraya dönüşen kadına şiddetin, boşanmaların ve intiharların ilacı aile danışmanlığı. Yurtdışında yaygın olarak uygulanan bu sistem, Türkiye'ye de taşınıyor. Her ailenin bir danışmanı olması hedefleniyor. Bu kişiler, çiftlerin ve çocuklarının bütün sıkıntılarıyla yakından ilgilenecek, yuvaların dağılmasına kadar varmasını önlemeye çalışacak. Aile danışmanları, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı koordinasyonunda yetiştiriliyor. İzmir’de bu işi, Gediz Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (GESEM) yürütüyor. Geleceğin meslekleri arasında görülen aile danışmanlığına ilgi büyük. GESEM’de açılan ilk sınıf, kısa sürede doldu. Önümüzdeki dönem için şimdiden çok sayıda başvuru alındı. Kursiyerler temel psikoloji, psikopatoloji, çocuk ve ergen psikolojisi, aile içi iletişim, aile ve çocuk hukuku, aile ve iş dengesi üzerine 300 saat teorik, 120 saat uygulamalı, 30 saat de süpervizyon olmak üzere toplam 450 saat eğitim görecek. Başarıyla tamamlayanlar aile danışmanlığı merkezi açabiliyor, bu merkezlerde veya kamuda çalışabiliyor.

Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik, aile danışmanlarının birlikte ve mutlu yaşamı tehdit eden sıkıntıların çözümünde önemli rol üstleneceğine dikkat çekti. Sosyal sorumluluğu yüksek bu yeni mesleğin yıldızının gelecekte daha çok parlayacağını belirterek, “İstatistiklere göre boşanmaların yüzde 40’ı, evliliğin ilk yıllarında yaşanıyor. Aynı şekilde aile içi şiddet de bu dönemde oldukça yoğun. Tüm bu olumsuzlukların hiç meydana gelmemesi ya da daha ağır boyuta ulaşmaması, aile danışmanlarının vereceği profesyonel desteğe de bağlı. Üstelenecekleri sorumluluk ve yapacakları görev büyük önem taşıyor. Gelecekte onlara çok iş düşecek. Mutlu ailelerin oluşturacağı mutlu bir topluma, aile danışmanları yetiştirerek katkıda bulunduğumuz için gururluyuz. Temennimiz, evliliklerin bir ömür sürdüğü, eşlerin birbirlerini üzmediği, anne ve babaları boşandığı için çocukların travma yaşamadığı bir toplum.” dedi.

Aile danışmanlığı eğitimine katılabilmek için tıp, hemşirelik, psikoloji, sosyoloji, sosyal hizmetler, psikolojik danışmanlık-rehberlik ya da çocuk gelişimi bölümlerinden lisans diploması sahibi olmak gerekiyor. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi, "www.gesem.gediz.edu.tr" internet sitesinden alınabiliyor.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x