Gediz Üniversitesi'nde 76 okuldan 320 liseli münazara yaptı

13 Mart 2013 Çarşamba 09:59

Gediz Üniversitesi, önemli bir buluşmaya evsahipliği yaptı. 76 okuldan toplam 320 öğrenci, İzmir Liselerarası Münazara Şampiyonası'nda biraraya geldi. 80 öğretmen ve lise yöneticileri de onlara eşlik etti. İl Milli Eğitim Müdürlüğü...

Gediz Üniversitesi'nde 76 okuldan 320 liseli münazara yaptı

Gediz Üniversitesi, önemli bir buluşmaya evsahipliği yaptı. 76 okuldan toplam 320 öğrenci, İzmir Liselerarası Münazara Şampiyonası'nda biraraya geldi. 80 öğretmen ve lise yöneticileri de onlara eşlik etti. İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen turnuvada gençler, dört gün boyunca beyin fırtınası estirdi. İnsanlığa yön veren devlet adamlarının yetişmesinde büyük payı bulunduğu için "liderlerin oyunu" olarak bilinen münazara karşılaşmalarında, ağırlıklı olarak eğitim ele alındı. Şiddet, göç, adalet, sağlık ve siyaset üzerine de kafa yoruldu. Jüride ODTÜ, Boğaziçi, Ege, Dokuz Eylül, Koç, Yeditepe, Selçuk, İstanbul Ticaret ve Fatih üniversitelerinden, ulusal ve uluslararası münazara turnuvalarında derece sahibi 70 öğrenci görev yaptı. Ekipler, savundukları ya da karşı çıktıkları görüş hakkındaki bilgisine, hitabet gücüne, vücut dilini kullanma becerisine ve ikna kabiliyetine göre değerlendirildi.

Finale, Buca 85. Yıl Anadolu Lisesi ve Özel Ege Lisesi kaldı. Şampiyonluk mücadelesinde, seçim barajı masaya yatırıldı. Hükümet kanadındaki 85. Yıl Anadolu Lisesi öğrencileri, seçim barajının demokrasinin önünde engel olduğunu, seçme ve seçilme hakkını gasp ettiğini öne sürerek, “Meclis’in kapısı, her fikre açık olmalı.” dedi. Muhalefette yer alan Özel Ege Lisesi ise Meclis'te çok parçalı yapılanma oluşmaması için yüzde 10’luk seçim barajının kalması gerektiğini savunarak, “Türkiye tekrar koalisyon hükümetlerine mecbur bırakılmasın, istikrar sürsün.” diye cevap verdi. Şampiyon olan 85. Yıl Anadolu Lisesi'nin kupasını, Menemen Kaymakamı Mustafa Gürdal verdi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x