Gelibolu Yarımadası'ndaki tarihi çeşmeler onarılacak

22 Şubat 2013 Cuma 13:12

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı sınırları içinde bulunan 22 tarihi çeşme onarılacak. Çanakkale Savaşları'nın 100. yılı olan 2015'e doğru milli parktaki çalışmalar devam ediyor. Bu çerçevede tarihi çeşmelerin de onarılmasına...

Gelibolu Yarımadası'ndaki tarihi çeşmeler onarılacak

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı sınırları içinde bulunan 22 tarihi çeşme onarılacak. Çanakkale Savaşları'nın 100. yılı olan 2015'e doğru milli parktaki çalışmalar devam ediyor. Bu çerçevede tarihi çeşmelerin de onarılmasına karar verildi. Osmanlı dönemine ait çeşmelerden bazılarının üzeri sıvanarak tarihi doku yok edilmiş. Çoğunun suyu akmıyor, taşları yerinden çıkmış veya yıpranmış durumda.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Müdürü Ozan Hacıalioğlu, Yüksek Arkeolog Ufuk Kara, Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisi Merve Toker ve Restorasyon Teknikeri Yağmur Arslan, bölgede inceleme yaparak tarihi çeşmelerin durumunu ele aldı. Çalışmalar çerçevesinde 2015 yılına kadar Kilitbahir’de 14, Havuzlar’da 2, Seddülbahir’de 3, Küçük Anafartalar’da 1, Bigalı’da 1 ve Beşyol’da 1 olmak üzere park sahasında toplam 22 çeşme restore edilecek. Aynı zamanda ziyaretçi gezi yol güzergâhında yeni çeşmeler yapılmak suretiyle su ihtiyacı karşılanmış olacak.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x