Göktürk-2 Bugün Fırlatılıyor

18 Aralık 2012 Salı 09:49

Türkiye'nin yüksek çözünürlüklü yerli keşif uydusu Göktürk-2 bugün fırlatılıyor. 19 Aralık'ta uzaya gönderilmesi planlanan Göktürk-2 olumsuz hava şartlarından dolayı bu akşam saat 18.12’de Çin’deki Jiuguan Fırlatma Üssü’nden uzaya gönderilecek.

Göktürk-2 Bugün Fırlatılıyor

 Yerli keşif uydusu Göktürk-2, bu akşam saatlerinde uzaya gönderilecek. Canlı yayınla Ankara'dan da takip edilecek fırlatma nedeni ile ODTÜ yerleşkesindeki TÜBİTAK UZAY'da Başbakan Erdoğan'ın da katılacağı tören düzenlenecek. Uydudan ilk görüntülerin 25-30 Aralık tarihleri arasında indirilmesi planlanıyor.

GÖKTÜRK-2 BUGÜN FIRLATILIYOR

19 Aralık'ta uzaya gönderilmesi planlanan Göktürk-2, Çin'deki olumsuz hava şartlarından dolayı uzay yolculuğuna bir gün önce başlayacak. Canlı yayınla Ankara'dan da takip edilecek fırlatma sebebiyle TÜBİTAK UZAY'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı tören düzenlenecek. Törende, Çin'deki fırlatma üssü ile Ankara ve Norveç'teki yer istasyonlarında görev yapan TÜBİTAK UZAY ekipleriyle canlı bağlantı yapılacak.

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (UZAY) ve TUSAŞ İş Ortaklığı tarafından yüksek yerlilik oranıyla üretilen ve 2,5 metre çözünürlüğe sahip Göktürk-2, Türkiye saatiyle 18.12.52'de Çin Halk Cumhuriyeti'nin Gansu Eyaleti'ndeki Jiuquan Uzay Fırlatma Merkezi'nden uzay yolculuğuna başlayacak.

İLK SİNYAL ANKARA’DAN ALINACAK

Savunma ve kalkınma alanlarında önemli ihtiyaçlara cevap verecek uydu, dünyadan 686 kilometre yükseklikte konumlanacak. Fırlatmadan sonra ilk sinyal, Ankara'dan 21.25'te alınacak. İlk sinyalin ardından uydudan sıcaklık, akım, gerilim gibi sağlık bilgilerinin akışı başlayacak.

Ardından milli uçuş bilgisayarı Bilge açılarak, uydunun roketten ayrılması sırasında oluşan takla hareketi gönderilen komutlarla durdurulacak.

Uydu üç eksende kontrol edilerek, dünya üzerinde istenen noktalara bakması sağlanacak. Daha sonra güneş panelleri teker teker açılarak uydunun ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisi üretilecek.

Yorum Gönder

@name x