Gölet kazasında, 5 işçinin ölümünde birden çok ihmal olduğu iddia edildi

23 Mayıs 2013 Perşembe 11:01

Erzurum’da 5 işçinin boğularak can verdiği gölet kazasıyla ilgili iddianame kabul edildi. Elektrik şirketi ve taşeron firma yetkilileri hakkında hazırlanan iddianamede 6 kişi hakkında taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma suçundan...

Gölet kazasında, 5 işçinin ölümünde birden çok ihmal olduğu iddia edildi

Erzurum’da 5 işçinin boğularak can verdiği gölet kazasıyla ilgili iddianame kabul edildi. Elektrik şirketi ve taşeron firma yetkilileri hakkında hazırlanan iddianamede 6 kişi hakkında taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma suçundan 3 ile 15 yıl hapis cezası isteniyor.

    Erzurum 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede 5 elektrik bakım onarım işçisini ölüme götüren ihmaller sıralandı. Buna göre; İdeal Enerji Proje Müdürü Ahmet Duran Kürkcü, kazaya neden olan elektrik direğinin barajın dışına taşınmasıyla ilgili hazırlanan projeyi uygulamadı. Aras Elektrik İsletme Bakım Müdürü Tuncer Yeşilyurt, göl alanında kalan dört direğin taşınması konusunda takip yapmadı. Direklerin yeri uzun bir süre değiştirilmediği halde Yeşilyurt, gerekli işlemleri yapmak için girişimlerde bulunmadı. Temel Elektrik’in sahibi Fehmi Temel ve aynı şirkette koordinatör mühendis olan Nurullah Gülmüş, elektrik bakım, onarım işine giden işçilerinin uygun olmayan şartlarda ve ekipmanlarla arıza mahalline gitmelerini önlemedi.

    Aras Elektirik'te iş yerinde disiplin oluşturulmadığı bilgisinin de yer aldığı iddianamede Aras Elektrik personel müdürlüğüne vekâleten bakan Şahin Torun'un eğitim için Erzurum'a giden Aşkale işletme şefi Yalçın Turda'nın yerine bir yetkili görevlendirmediği belirtildi. Aras Elektrik İl Müdürü Ziya Özpeker'in ise il müdürlüğü bünyesinde yapılan çalışmalarda gerekli organizasyonu yapmamış ve iş disiplinini sağlamamış olması nedeniyle kusurlu olduğu iddia edildi. Şüpheliler açısından alınan bu bilirkişi raporunun somut olaya, oluşa ve toplanan delillere uygun bulunması nedeniyle ayrı ayrı cezalandırılmaları istendi.

    Bilirkişi raporlarının da yer aldığı iddianame Aras Elektrik şirketi İl Müdürü Ziya Özpeker, bir numaralı şüpheli oldu. Aras Elektrik şirketi personel müdürlüğüne vekâleten bakan Şahin Torun, Aras Elektrik İşletme Bakım Müdürü Tuncer Yeşilyurt, Temel Elektrik’in sahibi Fehmi Temel, İdeal Enerji şirketinin proje müdürü Ahmet Duran Kürkcü ve Temel Elektrik koordinatör mühendisi Nurullah Gülmüş ise hakkında ceza istenen diğer isimler.

    Şüpheliler eylülde hakim karşısına çıkacak. İşişleri Bakanlığı daha önce kamu görevlileri hakkında soruşturma izni vermemişti. Kaza öncesinde ve sonrasında ihmali bulunan kamu görevlileri hakkında soruşturma açılması için yeniden izin istenecek.

    Erzurum’un Aşkale ilçesinde bulunan Karasu-2 hidroelektrik santrali baraj göletinin içinde devrilen direkteki enerji nakil hattını onarmak için deniz bisikleti ile açılan 5 işçi 3 Nisan 2012’de suya düştü. Kazada Mustafa Arifoğulları, Feridun Öztürk, Rıdvan Takım, Şahin Baykal, Ahmet Sait Turan hayatını kaybetti.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x